Wybór wydarzenia
-
Pavone Ensemble
FRYDERYK CHOPIN w WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE
PAVONE ENSEMBLE
W sobotę (23 listopada 2024 roku, godz. 19:00) w Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert organizowany w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła Wszystkie”.
Tym razem muzycy z PAVONE ENSEMBLE przedstawią wybrane pieśni kompozytora oraz jego utwory kameralne na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Paryski zespół tworzą skrzypek Elie Hackel, wiolonczelista Thibaut Reznicek oraz pianistka Sarah Zajtmann.
WYKONAWCY
ELIE HACKEL
Muzyk uczęszczał do Regionalnego Konserwatorium Idy Rubinstein w Paryżu (CRR), gdzie pobierał lekcje w klasie Serge'a Patauda i Bertranda Cervery. Swoją wiedzę muzyczną poszerzał również w Narodowym Supérieur de Musique et de Danse de Paris (CNSMDP) w klasie Jeana Marca Phillipsa, współpracując z Phillipem Graffinem. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, podczas których korzystał z doświadczenia artystów o międzynarodowej renomie, takich jak: Hatto Beyerle, Borys Garlitzky, Mihaela Martin i Florin Szigeti.
Zaproszony w roku 2017 przez Europejską Akademię Muzyki Kameralnej Festiwalu Pabla Casalsa, doskonalił swoje umiejętności z zespołem Artis Quartet. Brał też udział w Międzynarodowej Akademii Seiji Ozawa w Szwajcarii i został zaproszony przez Akademię Festiwalu Ravela w St-Jean de Luz. Jako kameralista współpracował z takimi muzykami jak: Nicolas Baldeyrou, Marc Coppey, Emmanuel Rossfelder i François Salque.
Zafascynowany środkowoeuropejskim folklorem i kulturą jidysz brał udział w projektach poświęconych tej muzyce realizowanych m.in. w Synagodze Kopernika, w paryskim domu Kultury Jidysz i podczas Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Brukseli.
SARAH ZAJTMANN
Urodzona w 1997 roku dorastała w rodzinie muzyków. Uczyła się gry na fortepianie w klasie Florenta Boffarda w Narodowym Supérieur de Musique et de Danse (CNSMDP) w Lyon, a następnie studia magisterskie w zakresie gry na fortepianie solistycznym w paryskim CNSMDP, w klasie Hortense’a Cartiera-Bressona. Obecnie uczy w Konserwatorium Muzycznej w Strasburgu i Haute école des arts du Rhin, łącząc w swoim życiu artystycznym pedagogikę, z koncertami solowymi i z towarzyszeniem orkiestr.
THIBAUT REZNICEK
Stypendystka Société Générale Patronage i laureat Fundacji Royaumont, Thibaut Reznicek studiował w Lycée Louis-Le-Grand w Paryżu, a następnie kontynuował studia klasyczne na Sorbonie i w CNSMDP (Paris) w klasie Marca Coppeya, Pauline’a Bartissola i Erica-Marii Couturier oraz w klasie Christophe'a Coina i Bruno Cocseta. Kształcił się u wiolonczelisty Giovanniego Gnocchiego w Salzburskim Mozarteum oraz doskonalił swoje umiejętności u Christiana-Pierre'a La Marca.
Student Amerykańskiego Konserwatorium w Fontainebleau współpracował z Garym Hoffmanem, Alainem Meunierem, Ophélie Gaillardem, Gérardem Pouletem i Raphaëlem Merlinem. Tam zdobył nagrodę za najlepsze współczesne wykonanie w kwartecie smyczkowym. Korzystał także z lekcji i rad Gustawa Riviniusa.
Współpracował z wieloma zespołami i festiwalami (Diderot, La Chapelle Harmonique, Le Concert de la Loge, Appassionato, Forez festivals, Ambronay, Arbois, Allegro Vivo, Ravel, Muzyka na farmie...). Brał udział w programie Hors Les Murs banku Société Générale.
Bardzo zainteresowany historią swojego instrumentu prowadzi aktywne badania popularyzujące zapomniany repertuar wiolonczelowy. W ten sposób np. odkrył i nagrał sonatę L. Boccheriniego, a także wiele utworów pochodzących z późnego baroku i romantyzmu.
Thibaut nagrał swój pierwszy solowy album w 2020 roku dla wytwórni 1001 Notes, kolejny barokow kompakt zrealizował dla wytwórni Da Vinci (z zespołem Il Groviglio we Włoszech), oraz niezależny album zatytułowany „Faceties” z dwiema wiolonczelami.
PROGRAM
PIEŚNI
Fryderyk Chopin (1810–1849), sł. Stefa Witwicki (1801–1847)
„Życzenie” op. 74 nr 1
„Narzeczony” op. 74 nr 15
„Pierścień” op. 74 nr 14
„Leci liście z drzewa” op. 74 nr 17
UTWORY KAMERALNE
Fryderyk Chopin (1810–1849)
Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3
Trio g-moll op. 8 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę
Grand duo concertant E-dur op. posth. na temat z opery „Robert Diabeł” Giacomo Meyerbeera na fortepian i wiolonczelę
Wariacje D-dur na temat pieśni T. Moore’a, op. posth. na 4 ręce
Zapraszamy serdecznie. -
Mateusz Krzyżowski - koncert
FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE
MATEUSZ KRZYŻOWSKI
W sobotę (7 grudnia 2024 roku, g. 19:00) w Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert organizowany w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła Wszystkie”.
Tym razem Fantazję na tematy polskie A-dur op. 13, Walce, Etiudy, Mazurki i Poloneza As-dur op. 53 interpretować będzie Mateusz Krzyżowski – zdobywca pierwszych nagród przyznanych podczas ważnych imprez muzycznych, takich jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2022), XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2021). Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Jego interpretacje doceniono „…za naturalność i swobodę w kształtowaniu muzycznej wypowiedzi, formułowanej z dbałością o możliwie wierne oddanie intencji kompozytora”).
Koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej, Sali koncertowej NOSPR w Katowicach, Filharmoniach Śląskiej, Krakowskiej, Łódzkiej i Świętokrzyskiej. Oklaskiwano go we Francji, w Japonii, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, na Węgrzech, w Ukrainie oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Współpracował z następującymi dyrygentami: Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Kai Bumannem, Jakubem Chrenowiczem, Jurkiem Dybałą, Alexandrem Humalim, Mirosławem J.M. Klauzą, Markiem Mosiem, Wojciechem Rodkiem, Markiem Wroniszewskim i Janem Miłoszem Zarzyckim. Dokonał trzech nagrań płytowych z muzyką kameralną: „Peine et Plaisir” (Requiem Records), „Interwar Retrospections” i „The Most Beautiful Songs” (Sarton Records).
Stypendysta programów: „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Jerzego Semkowa, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Fundacji „Tychy – Dobre Miejsce”.
Tyskiego Ambasadora Kultury w roku 2024 wyróżniono Medalem „Magna cum Laude” dla najlepszego absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
PROGRAM
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 (15 min)
Walc As-dur op. 34 nr 1 (4 min)
Walc a-moll op. 34 nr 2 (6 min)
Etiuda Ges-dur op. 10 nr 5, (2 min)
Etiuda es-moll op. 10 nr 6, (3 min)
Etiuda Es-dur op. 10 nr 11, (3 min)
Etiuda c-moll op. 10 nr 12, (3 min)
Etiuda e-moll op. 25 nr 5, (3-4 min)
Etiuda a-moll op. 25 nr 11 (3-4 min)
Mazurki op. 41 (10 min)
Polonez As-dur op. 53 (7 min)
Zapraszamy serdecznie -
Boże Narodzenie w Willi Lentza i na świecie. Marc Secara z zespołem.
BOŻE NARODZENIE W WILLI I NA ŚWIECIE
MARC SECARA
14.12.2024 GODZ. 19:00
W sobotę – 14 grudnia (godz. 19.00), zapraszamy na koncert zapowiadający BOŻE NARODZENIE oraz nadchodzącą zimę. Wystąpi Marc Secara - „piosenkarz, którego śpiew jest jak lot ptaka” (Radio Berlin-Brandenburg) wraz z zespołem. Artyści wykonają świąteczne przeboje wszechczasów oraz utwory przywołujące bożonarodzeniową atmosferę.
Zachęcamy do spędzenia tego wyjątkowego dnia, wypełnionego muzyką oraz zapachem najładniejszej choinki w mieście (która pojawi się w holu już na początku grudnia), w Willi Lentza! Podczas wydarzenia zapraszamy również na degustację świątecznych pierników.
-
Frida. Kolekcjonerka z Westendu
Kolejny spektakl wyprodukowany przez Willę Lentza!
Niewiele osób wie o tym, że ostatnia pani na Falkenwalder Straße 84 (al. Wojska Polskiego 84) Frida Doering, żona kupca zbożowego i doskonale ułożona niemiecka mieszczka, była wyrafinowaną kolekcjonerką. Pasję tę dzieliła z małżonkiem Wilhelmem. Doeringowie zapełniali luksusowe wnętrza willi dziełami sztuki: obrazami, grafikami i rzeźbami. Najcenniejsze z dzieł znajdowały schronienie w stworzonym dla nich azylu: skarbcu pod willą.
Doeringowie, wcale nie tak tradycyjni jakby się można spodziewać niemieccy mieszczanie, przejawiali niepohamowaną wręcz pasję i zamiłowanie do sztuki. W ich wysmakowanych zbiorach znajdowały się prace znakomite i rzadkie takie jak… grafiki Rembrandta.
Spektakl Olgi Adamskiej odkrywa liryczną stronę Fridy Doering, która kochała sztukę i piękno. Ostatnie chwile w ukochanej willi na Westendzie przywołują wspomnienia i obrazy – te cenne, powieszone w ramach, ukryte w skarbcu i te jeszcze cenniejsze, żywe, utrwalone przez życie w duszy kolekcjonerki.
Dajmy się porwać nastrojowi ostatniego wieczoru w Willi Lentza i opowieściom Fridy.
Epoka przedwojennego Szczecina została zamknięta, obrazy rozproszyły się po świecie. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że są tu nadal...
Tekst: Anna Ołów – Wachowicz,
reżyseria: Arkadiusz Buszko,
scenografia: Katarzyna Banucha,
Występują : Olga Adamska oraz Filip Mateusz Bańkowski i Joanna Kraszewska-Myca (wiolonczela). -
Spektakl "Pałac w Willi"
PAŁAC W WILLI
KOLEJNY SPEKTAKL WILLI LENTZA!
Akcja sztuki zatytułowanej „Pałac w Willi”, podobnie jak poprzednie przedstawienia, czyli „1888. Willa Miłości” i „Frida. Kolekcjonerka z Westendu”, toczy się we wnętrzach Willa Lentza.
Tym razem, twórcy przedstawienia przeniosą publiczność do roku 1955. W nowej, działającej od 1950, szczecińskiej placówce kulturalnej nazwanej PAŁACEM MŁODZIEŻY – ‘’placówką wychowania i kształcenia młodzieży’’, trwają przygotowania do jubileuszowego koncertu. Tuż przed uroczystością dochodzi do niefortunnego wypadku… Czy zniweczy on plany zorganizowania precyzyjnie przygotowanej ceremonii? Czy uda się przeprowadzić imprezę? Czy organizatorzy młodej placówki kulturalno-oświatowej poradzą sobie w tak arcytrudnym momencie? Kto zawinił? Kto mówi prawdę, a kto kłamie? Dlaczego każda z osób biorących udział w przygotowaniu koncertu podejrzewana jest o stworzenie zagrożenia?
Na te i wiele innych pytań w komedii kryminalnej pt: „Pałac w Willi” odpowiedzą szczecińscy aktorzy, wcielający się w role uczestników feralnego incydentu sprzed blisko siedemdziesięciu lat.
Twórcami i wykonawcami spektaklu są:
Anna Chudek-Niczewska (scenariusz)
Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki (reżyseria, opracowanie muzyczne i role główne)
Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki (scenografia i kostiumy)
Anna Wiśniewska (multimedia)
Krzysztof Kuźnicki (multimedia)
Maciej Szybiak (realizacja dźwięku)
Norbert Stróżyński (realizacja świateł)
Zapraszamy serdecznie. -
Vołosi w Willi Lentza
VOŁOSI W WILLA LENTZA
29.11.2024 – GODZ. 19:00
Polska grupa VOŁOSI jest fenomenem na światowej scenie muzycznej. Powstała w wyniku niespodziewanego spotkania tradycyjnych i współczesnych artystów w samym sercu polskich gór. VOŁOSI zagrali ponad 820 koncertów na całym świecie. Byli gośćmi najbardziej prestiżowych sal koncertowych i festiwali. Ich koncerty były transmitowane przez BBC, WDR3, 2 i 3 Program Polskiego Radia, Ö1 oraz koreańską stację MBC.
Wystąpili na gali otwarcia najważniejszych targów world music WOMEX, na gali wręczenia Stockholm Water Prize na zaproszenie Króla Szwecji Karola XVI Gustawa, gali Superbrands oraz w najpopularniejszej koreańskiej audycji radiowej MBC „Bae Cheol-soo’s Music Camp”.
WYBRANE KONCERTY:
King’s Place London (Anglia), Amsterdam Concertgebouw (Holandia), Sziget Festival (Węgry), CaixaForum (Hiszpania), Colours of Ostrava (Czechy), Bae Cheol Soo Show (Korea Południowa), Wiener Konzerthaus (Austria), St Martin in the Fields (Anglia), Universo Assisi (Włochy), Hamamatsu World Music Festival (Japonia), Gala of Stockholm Water Prize (Szwecja), Sori Festival (Korea Południowa), Shenzhen Music Festival (Chiny), Naxos Festival (Grecja), Rainforest World Music Festival (Malezja), The Opening Gala of Womex 2017 (Polska), TFF Rudolstadt (Niemcy), Bærum Kulturhus (Norwegia), VOŁOSI live on BBC in Tune (Anglia), City Theater of Brugge (Belgia), Volterra Roman Theatre (Włochy)
“VOŁOSI to rewelacja – ich zniewalająca energią gra przekracza muzyczne i geograficzne granice tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę.”
Mary Ann Kennedy, BBC
Zapraszamy serdecznie -
Zwiedzanie bez przewodnika
-
Zwiedzanie z przewodnikiem