SoftCOM
 

Wybór wydarzenia

  • Aleksandra Świgut i Nordic Ensemble

    FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE
    ALEKSANDRA ŚWIGUT I NORDIC ENSEMBLE

    W niedzielę (26 stycznia 2024 roku, g. 19:00) w Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert organizowany w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła Wszystkie”.

    W kameralnych przestrzeniach Willi Lentza wystąpi Aleksandra Świgut i Nordic Ensemble.
    Aleksandra Świgut – fortepian
    pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

    Według krytyków jedna z najbardziej wyrazistych osobowości sceny muzyki klasycznej.

    NORDIC ENSEMBLE:
    Zespół tworzą doświadczeni muzycy: soliści i kameraliści Królewskiej Opery w Sztokholmie, Orkiestry Szwedzkiego Radia w Sztokholmie oraz New European Ensemble.
    Muzycy często współpracują ze sobą w projektach kameralnych z muzyką europejskich, w tym szczególnie nordyckich kompozytorów.

    Carl Vallin – skrzypce
    Agnieszka Świgut – skrzypce
    Florian Huber – altówka
    Willem Stam – wiolonczela
    Benjamin Ziai – kontrabas

    Program
    Część I
    F. Chopin Scherzo cis-moll op.39
    Mazurek cis-moll op. 63 nr 3
    Trio fortepianowe g-moll op.8

    przerwa

    Część II
    Koncert fortepianowy f-moll w opr. K. Kenner na kwintet smyczkowy

    Serdecznie zapraszamy

  • F jak Fisharmonia

    DZIEDZICTWO. FESTIWAL INSTRUMENTÓW HISTORYCZNYCH 2.0
    F JAK FISHARMONIA. FESTIWAL FISHARMONII

    Zapraszamy na inauguracyjny koncert Festiwalu Fisharmonii w Willi Lentza! W ramach nowego cyklu DZIEDZICTWO. FESTIWAL INSTRUMENTÓW HISTORYCZNYCH.

    4 lutego 2025 roku o godz. 19:00, w wyjątkowym klimacie artystycznego salonu miasta, zabrzmi fisharmonia „Ernst Bartholdt, Stettin” – unikatowy instrument zakupiony przez Willę Lentza, który po renowacji ponownie rozbrzmiewa w naszym mieście.

    Wykonawcą tego wyjątkowego recitalu będzie Jan Bokszczanin, jeden z najwybitniejszych polskich organistów, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jego koncerty w najważniejszych miastach Europy i za oceanem, a także liczne płyty nagrane z muzyką organową, stanowią dowód na jego niezwykły talent.

    W XIX i początkach XX wieku fisharmonia była jednym z najpopularniejszych instrumentów, obowiązkowo obecnym w każdym salonie artystycznym. Dopiero rozwój nowoczesnych technologii – od syntezatorów poczynając – sprawił, że ten zachwycający kiedyś możliwościami instrument zaczął popadać w zapomnienie. Dzisiaj powoli wraca moda na fisharmonie, choć wciąż większość z nich niszczeje w piwnicach, garażach czy magazynach, a często wyrzucane są na śmietnik.

    W takich okolicznościach odkryta przez nas została fisharmonia sygnowana „Ernst Bartholdt, Stettin”, czyli instrument pochodzący ze szczecińskiego zakładu funkcjonującego w latach 1886 – 1936. Jest to jedyny tego typu znany instrument. Po poddaniu jej pieczołowitej renowacji i konserwacji przez Marcina Majaka z Gdańska, znalazła swoje miejsce w Willi Lentza. Dzięki temu dźwięki zabytkowej fisharmonii (mogła powstać najwcześniej w 1925 roku) ponownie mogą zabrzmieć w Szczecinie, a instrument może służyć kolejne wiele dekad.

    Koncertem w ostatki inaugurujemy nowy cykl muzyki historycznej w Willi Lentza. Podczas kolejnych spotkań będziemy koncentrować się na muzyce XIX i XX wieku, która mogła być wykonywana w Willi. Szczecińskie kompozycje, niesamowite historie, opowieści o czasach odległych i nieodległych...

    Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu DZIEDZICTWO. FESTIWAL INSTRUMENTÓW HISTORYCZNYCH.

    Partner koncertu:
    Fundacja SPOT.ON ART.
    Kurator:
    Jakub Stefek

  • Frida. Kolekcjonerka z Westendu

    Kolejny spektakl wyprodukowany przez Willę Lentza!

    Niewiele osób wie o tym, że ostatnia pani na Falkenwalder Straße 84 (al. Wojska Polskiego 84) Frida Doering, żona kupca zbożowego i doskonale ułożona niemiecka mieszczka, była wyrafinowaną kolekcjonerką. Pasję tę dzieliła z małżonkiem Wilhelmem. Doeringowie zapełniali luksusowe wnętrza willi dziełami sztuki: obrazami, grafikami i rzeźbami. Najcenniejsze z dzieł znajdowały schronienie w stworzonym dla nich azylu: skarbcu pod willą.

    Doeringowie, wcale nie tak tradycyjni jakby się można spodziewać niemieccy mieszczanie, przejawiali niepohamowaną wręcz pasję i zamiłowanie do sztuki. W ich wysmakowanych zbiorach znajdowały się prace znakomite i rzadkie takie jak… grafiki Rembrandta.

    Spektakl Olgi Adamskiej odkrywa liryczną stronę Fridy Doering, która kochała sztukę i piękno. Ostatnie chwile w ukochanej willi na Westendzie przywołują wspomnienia i obrazy – te cenne, powieszone w ramach, ukryte w skarbcu i te jeszcze cenniejsze, żywe, utrwalone przez życie w duszy kolekcjonerki.

    Dajmy się porwać nastrojowi ostatniego wieczoru w Willi Lentza i opowieściom Fridy.

    Epoka przedwojennego Szczecina została zamknięta, obrazy rozproszyły się po świecie. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że są tu nadal...

    Tekst: Anna Ołów – Wachowicz,
    reżyseria: Arkadiusz Buszko,
    scenografia: Katarzyna Banucha,
    Występują : Olga Adamska oraz Filip Mateusz Bańkowski i Joanna Kraszewska-Myca (wiolonczela).

  • María de Buenos Aires

    Operita Ástora Piazolli „María de Buenos Aires". Libretto do niesamowitego dzieła argentyńskiego kompozytora napisał jeden z czołowych znawców i historyków tanga, znakomity poeta – Horacio Ferrer. Premiera utworu okrzykniętego nowym rodzajem opery opartej na rytmie i charakterze tanga odbyła się 8 maja 1968 roku w Sala Planeta w Buenos Aires.

    Zachwyceni formą muzyczną krytycy podkreślali, że „ludowe tango argentyńskie doczekało się wreszcie swojego barda – Astora Piazzolli, poety-kompozytora, który zaproponował nowy sposób przedstawienia tego namiętnego tańca, czerpiąc inspiracje z Igora S. Strawińskiego, Béli Bartóka i form muzyki klasycznej, a także jazzu i rocka elektronicznego oraz wyrafinowanego tanga do rangi „muzyki artystycznej ”.

    Pierwsza część surrealistycznej fabuły opowiada o doświadczeniach tytułowej Marii – prostytutki z Buenos Aires, druga toczy się już po jej śmierci. Urodzoną „w dniu, w którym Bóg był pijany” dziewczynę z patologicznej rodziny „uwodzi” rytm tanga, który prowadzi ją do świata zła, przestępczości, członków band, włóczęgów, gangsterów i panien z burdeli. Z ich rąk ginie, ale zapewne dzięki tangu zyskuje nowe życie i jako własny cień przechadza się po śmierci ulicami metropolii. Zdaniem ekspertów „dla kompozytora Maria stała się alegorią ukochanego miasta”.

    Skład:
    Sandra Rumolino
    Carlos Roulet

    Aktorzy:
    Konrad Pawicki
    Maria Dąbrowska
    Elżbieta Donimirska
    Arkadiusz Buszko

    Tancerze:
    Anna Iberszer i Piotr Woźniak

    Zespół:
    Baltic Neopolis Ensemble

    Gitara, kierownictwo artystyczne, tłumaczenie libretta i aranżacje:
    Krzysztof Meisinger


    Zapraszamy serdecznie.

  • Spektakl "Pałac w Willi"

    PAŁAC W WILLI

    KOLEJNY SPEKTAKL WILLI LENTZA!

    Akcja sztuki zatytułowanej „Pałac w Willi”, podobnie jak poprzednie przedstawienia, czyli „1888. Willa Miłości” i „Frida. Kolekcjonerka z Westendu”, toczy się we wnętrzach Willa Lentza.

    Tym razem, twórcy przedstawienia przeniosą publiczność do roku 1955. W nowej, działającej od 1950, szczecińskiej placówce kulturalnej nazwanej PAŁACEM MŁODZIEŻY – ‘’placówką wychowania i kształcenia młodzieży’’, trwają przygotowania do jubileuszowego koncertu. Tuż przed uroczystością dochodzi do niefortunnego wypadku… Czy zniweczy on plany zorganizowania precyzyjnie przygotowanej ceremonii? Czy uda się przeprowadzić imprezę? Czy organizatorzy młodej placówki kulturalno-oświatowej poradzą sobie w tak arcytrudnym momencie? Kto zawinił? Kto mówi prawdę, a kto kłamie? Dlaczego każda z osób biorących udział w przygotowaniu koncertu podejrzewana jest o stworzenie zagrożenia?

    Na te i wiele innych pytań w komedii kryminalnej pt: „Pałac w Willi” odpowiedzą szczecińscy aktorzy, wcielający się w role uczestników feralnego incydentu sprzed blisko siedemdziesięciu lat.

    Twórcami i wykonawcami spektaklu są:

    Anna Chudek-Niczewska (scenariusz)
    Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki (reżyseria, opracowanie muzyczne i role główne)
    Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki (scenografia i kostiumy)
    Anna Wiśniewska (multimedia)
    Krzysztof Kuźnicki (multimedia)
    Maciej Szybiak (realizacja dźwięku)
    Norbert Stróżyński (realizacja świateł)

    Zapraszamy serdecznie.

  • Wojciech Kubica

    FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE
    WOJCIECH KUBICA

    W sobotę (22 lutego 2025 roku, g. 19:00) w Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert organizowany w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła Wszystkie”.
    Tym razem wystąpi Wojciech Kubica. Szczegóły wkrótce. Serdecznie zapraszamy.

  • Zwiedzanie bez przewodnika

  • Zwiedzanie z przewodnikiem