Wybór wydarzenia
-
Ad Astra: Epicko, nastrojowo...
W piątek – 31 marca (godz. 19.00), w ramach cyklu koncertowego AD ASTRA muzykę kameralną na saksofon i fortepian przybliży słuchaczom saksofonista Dariusz Samól.
Program recitalu koncentruje się wokół współczesnych utworów kompozytorów europejskich. W tym doborowym zestawie szczecińskich Twórców reprezentować będą Marek Jasiński i Jaromir Gajewski.
Dariuszowi Samólowi towarzyszyć będzie przy fortepianie Urszula Szyryńska.
Program:
Myroslav Skoryk - Melodia
Alfred Desenclos - Prelude, Cadence et Finale
Otmar Macha - Plac Saxofonu (Płacz saksofonu)
Maciej Małecki - Elegia
Marek Jasiński - Medytacje
Jaromir Gajewski - Duo
Philippe Geiss - Akashia
Dariusz Samól - saksofon
Urszula Szyryńska - fortepian
-
Frida. Kolekcjonerka z Westendu
Kolejny spektakl wyprodukowany przez Willę Lentza!
Niewiele osób wie o tym, że ostatnia pani na Falkenwalder Straße 84 (al. Wojska Polskiego 84) Frida Doering, żona kupca zbożowego i doskonale ułożona niemiecka mieszczka, była wyrafinowaną kolekcjonerką. Pasję tę dzieliła z małżonkiem Wilhelmem. Doeringowie zapełniali luksusowe wnętrza willi dziełami sztuki: obrazami, grafikami i rzeźbami. Najcenniejsze z dzieł znajdowały schronienie w stworzonym dla nich azylu: skarbcu pod willą.
Doeringowie, wcale nie tak tradycyjni jakby się można spodziewać niemieccy mieszczanie, przejawiali niepohamowaną wręcz pasję i zamiłowanie do sztuki. W ich wysmakowanych zbiorach znajdowały się prace znakomite i rzadkie takie jak… grafiki Rembrandta.
Spektakl Olgi Adamskiej odkrywa liryczną stronę Fridy Doering, która kochała sztukę i piękno. Ostatnie chwile w ukochanej willi na Westendzie przywołują wspomnienia i obrazy – te cenne, powieszone w ramach, ukryte w skarbcu i te jeszcze cenniejsze, żywe, utrwalone przez życie w duszy kolekcjonerki.
Dajmy się porwać nastrojowi ostatniego wieczoru w Willi Lentza i opowieściom Fridy.
Epoka przedwojennego Szczecina została zamknięta, obrazy rozproszyły się po świecie. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że są tu nadal...
Tekst: Anna Ołów – Wachowicz,
reżyseria: Arkadiusz Buszko,
scenografia: Katarzyna Banucha,
Występują : Olga Adamska oraz Felipe Alonso Céspedes Sànchez i Joanna Kraszewska (wiolonczela). -
Ikony Kultury. Rafał Wojaczek
IKONY KULTURY
RAFAŁ WOJACZEK
15.04.2023 – godz. 17:00
15 kwietnia 2023 roku o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie promujące książkę albumową Rafał Wojaczek Byłem, jestem (wyd. Instytut Mikołowski, 2021). Udział wezmą autorzy tekstów opublikowanych w książce: prof. dr hab. Dariusz Pawelec, dr Konrad Wojtyła (redaktor książki) oraz Maciej Melecki – dyrektor Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka.
Spotkanie z wybitnymi znawcami twórczości Wojaczka poprowadzi Paulina Zaremba (NiUS Radio).
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa "Byłem, jestem" poświęcona postaci Rafała Wojaczka, poety i prozaika, jednego z najbardziej legendarnych artystów XX wieku. Na ekspozycji znajdą się między innymi rękopisy i dedykacje Wojaczka, korespondencja pisarza, tomy poetyckie z autografem oraz fotografie jego autorstwa. -
Jazz w Willi – J. Szczepaniak i A. Jagodziński
Kolejny koncert z cyklu JAZZ W WILLI. W wiosennej odsłonie - 22 kwietnia - wystąpi znakomita szczecińska wokalistka Jola Szczepaniak w towarzystwie legendy polskiego jazzu, pianisty Andrzeja Jagodzińskiego
-
Koncert Wiosenny
WYDARZENIE PRZENIESIONE
z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od Willi Lentza, zaplanowane na 28 marca br. wydarzenie pn. KONCERT WIOSENNY zostało przeniesione na 19.04.2023 (godz.19:00). Wszystkie dotychczas zakupione bilety zachowują swoją ważność. W przypadku, gdy nowy termin koncertu nie jest satysfakcjonujący, bilety można zwrócić w miejscu zakupu (Szczecin, al. Wojska Polskiego 84). W sprawie zwrotu środków za zakup biletów online prosimy kontaktować się z kasą Willi Lentza pod adresem: kasa@willa-lentza.pl
W środę 19 kwietnia (godz. 19:00)We wtorek – 28 marca (godz. 19:00),odbędzie się witający wiosnę koncert wypełniony popularnymi kompozycjami Ludwiga van Beethovena, Julesa Masseneta, Claude’a Debussy’ego, Gabriela Fauré, Astora Piazzolli i Jacoba Gade’a.
Maria Radoszewska (skrzypce) i Olga Bila (fortepian) wykonają m.in. słynne „Światło księżyca”, tanga „Jalousie” i „Vuelvo al sur”.
PROGRAM
Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Sonata F-dur op. 24 „Wiosenna”
Jules Massenet (1842–1912)
„Méditation” z op. „Thaïs”
Fritz Kreisler (1875–1962)
„Liebesleid”
Claude Debussy (1862–1918)
„Clair de Lune”
Gabriel Fauré (1845–1924)
„Après un rêve” op. 7
Astor Piazzolla (1921–1992)
„Vuelvo al sur”
Jacob Gade (1879–1963)
Tango „Jalousie” -
Meisinger Music Festival Masterclasses
Krzysztof Meisinger przedstawia: MEISINGER Music Festival Masterclasses
Podczas kolejnego koncertu z cyklu JUVENUM HORTUS, wystąpią młodzi gitarzyści reprezentujący Mistrzowską Akademię Gitary Klasycznej - Gabriela Kościk, Hubert Marczak, Piotr Piętal, Alicja Tomczyńska.
MEISINGER Music Festival Masterclasses to ogólnopolski kurs muzyczny dedykowany najzdolniejszej młodzieży z całego kraju którego głównym celem jest stworzenie możliwości kontaktu i pracy z najwybitniejszymi artystami z całego świata. W ramach tych działań funkcjonuje Mistrzowska Akademia Gitary Klasycznej, którą prowadzi jeden z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych na świecie - Krzysztof Meisinger. Przybywająca na kursy młodzież to wybitni młodzi muzycy i laureaci wielu międzynarodowych konkursów.
Zapraszamy. -
Spektakl "1888. Willa miłości"
Twórcy spektaklu uważają, że: Między prawdą, a fantazją w miłości istnieje nikła granica. Między prawdą, a przypuszczeniem w opowieści istnieje kwestia interpretacji. Dawniej i dziś kochankowie skrywają swoje sekrety. Jak poradzić sobie z tym, co nieoczekiwane? Kiedy i jak postawić granice w relacji? Zajrzyjmy do wnętrza Willi Lentza, aby dowiedzieć się więcej o tajemnicy tej rodziny i zachwycić się wnętrzem tego niezwykłego domu. Willa Lentza, to willa przestrzeni ludzkich związków i architektury. Zaznaczają przy tym, iż: Nasze intencje były szczere. Zmierzaliśmy do prawdy. Chcieliśmy poznać najgłębiej ukryte sekrety rodu Lentzów i ich domu. Zbieraliśmy rozproszone fakty z ich życia, ocenialiśmy poszlaki, snuliśmy domysły. Układanka jaka ukazała się naszym oczom, najpierw nas zdziwiła. Potem przeraziła, następnie zamierzaliśmy wszystko ukryć. Po długim namyśle - decyzja: nie wolno tego chować w tajemnicy.
"1888. Willa miłości"
reżyseria: Paweł Niczewski
scenariusz: Anna Katarzyna Chudek
choreografia: Arkadiusz Buszko
multimedia: Kinga Dalska
światło: Norbert Stróżyński
dźwięk: Maciej Szybiak
kostiumy: Agnieszka Miluniec
kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek
muzyka na żywo: Bogdan Jakubowski – klarnet, Tomasz Szczęsny – wiolonczela, Krzysztof Baranowski – piano
występują: Marta Uszko, Paweł Niczewski, Arkadiusz Buszko, Maciej Sikorski, Konrad Pawicki, Franek Niczewski -
Spektakl "Akompaniator"
Zapraszamy na pokazy drugiej już – po spektaklu „1888. Willa miłości” – produkcji teatralnej realizowanej w Willi Lentza. Tym razem przedstawiony zostanie monodram Marcela Mithois zatytułowany „Akompaniator”, w wykonaniu Aleksandra Różanka, w reżyserii Zuraba Pirveli'ego i aranżacjach Gustawa Miłoszewskiego.
Sztuka przybliża widzowi konsekwencje zachowań człowieka, który we współczesnym świecie próbuje wszelkimi sposobami zdobyć popularność. Obnaża też wszechobecny dziś problem związany ze społecznym zainteresowaniem wydarzeniami i działaniami wzbudzającymi sensację.
Zapraszamy serdecznie. -
Zatrudnimy starego clowna
Podbili serca publiczności, zdobyli uznanie krytyków i nagrody na festiwalach. Doprowadzali widzów do niepohamowanych wybuchów śmiechu i łez wzruszenia swoimi szalonymi przedstawieniami pełnymi absurdalnego humoru. Dziś po raz kolejny łączą siły, realizując scenariusz, który momentami intrygująco przypomina ich własną historię. Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki jako trzej podstarzali clowni, dawni przyjaciele z cyrkowej areny, rywalizujący o rolę, która może być ich ostatnią.
autor: Matei Visniec
tłumaczenie: Krzysztof Warlikowski
scenografia: Maciej Osmycki
kostiumy: Anna Kolanecka
reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne: Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki
obsada: NICOLLO: Arkadiusz Buszko
FILIPPO: Paweł Niczewski
PEPPINO: Konrad Pawicki
-
Zwiedzanie bez przewodnika
-
Zwiedzanie z przewodnikiem