Wybór wydarzenia
-
Ad Astra: Tonfabriken
AD ASTRA
TONFABRIKEN
🎶 Zapraszamy na magiczny wieczór z muzyką nordycką!🎶
Już 28 kwietnia 2025 roku o godzinie 18:00 scenę Willi Lentza wypełnią dźwięki saksofonu i gitary w wykonaniu szwedzkiego duetu Tonfabriken.
Daniel Reid i Arvid Rask zabiorą nas w muzyczną podróż przez różnorodne konstelacje gatunków folkowych i world music. Usłyszymy zarówno tradycyjne melodie nordyckie, jak i nowoczesne aranżacje oraz autorskie kompozycje. Ich twórczość łączy liryczną delikatność z rockową energią, tworząc niezapomniany klimat.
-
Aleksander Dębicz. 10 lat Cinematic Piano
21 maja 2025 roku o godzinie 19:00 na scenie Willi Lentza zagości niezwykle utalentowany Aleksander Dębicz.
10 lat temu ukazał się debiutancki album Aleksandra Dębicza „Cinematic Piano”. Był on następstwem wygranej pianisty i kompozytora w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest. Album spotkał się ze znakomitym odbiorem ze strony słuchaczy, krytyków i otworzył artyście drzwi do kolejnych projektów – koncertowych, teatralnych i filmowych. Dekadę temu postanowił przenieść na język fortepianu to, co najbardziej fascynowało go w kinie i muzyce filmowej. Dziś wraca do tych inspiracji, wzbogacając je o nowe doświadczenia i wrażliwość.
Na swoim koncie ma siedem albumów: „Cinematic Piano” (2015), „Bach Stories” (2017, nominacja do Fryderyka), „Invention” (2018, nominacja do Fryderyka), „Adela” (2021, nominacja do Fryderyka), „Sideways” (2022), „Magnolia” (2024) oraz „#LetsBaRock” (2024). „Magnolia” to w pełni autorski album, na którym Dębicz występuje jako kompozytor i producent, nadając kompozycjom charakter filmowy. Projekt „#LetsBaRock”, opracowany z Jakubem Józefem Orlińskim, zawiera nowe aranżacje muzyki barokowej, a Aleksander Dębicz pełni w nim rolę pianisty, aranżera i kompozytora. Płyta była promowana koncertami m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie i Filharmonii Berlińskiej.
Od 2024 roku Aleksander Dębicz nagrywa dla międzynarodowej wytwórni Warner Classics, w którą podpisał ekskluzywny kontrakt.
W 2022 roku zwyciężył Bridgerton Scoring Competition, organizowany przez Spitfire Audio. Jego muzyka do fragmentu serialu „Bridgertonowie” została uznana za najlepszą spośród 4 tysięcy zgłoszeń i oceniona przez Krisa Bowersa – autora oryginalnej ścieżki dźwiękowej Netflixa.
Jako pianista koncertuje w Polsce i za granicą, łącząc w repertuarze interpretacje dzieł klasycznych z improwizacją i autorską muzyką. Współpracuje z wybitnymi artystami, takimi jak Jakub Józef Orliński, Marcin Zdunik i Łukasz Kuropaczewski, tworząc unikatowe projekty muzyczne.
Serdecznie zapraszamy. -
Jonathan Powell
Fryderyk Chopin w Willi Lentza - Dzieła Wszystkie 🎶
JONATHAN POWELL
Już 26 kwietnia 2025 r. o godz. 19:00 w Willi Lentza odbędzie się wyjątkowy koncert w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza – Dzieła Wszystkie”. Projekt, który trwa już drugi rok, ma na celu przedstawienie wszystkich dzieł Mistrza z Żelazowej Woli, a wśród artystów, którzy je interpretują, znajdują się współczesne gwiazdy estrady.
Tego wieczoru usłyszymy Jonathana Powella – międzynarodowej sławy pianista, którego gra na fortepianie zachwyca niezwykłą dźwięcznością oraz precyzyjnie zróżnicowaną dynamiką. Jako wykładowca i prowadzący mistrzowskie kursy w prestiżowych uczelniach na całym świecie, Jonathan Powell zapewnia słuchaczom niezapomniane muzyczne doświadczenia.
🌟 Program koncertu:
• Wariacje B-dur na temat ronda „Jevends des scapulaires” z opery Ludovic Herolda i Halevy’ego op. 12
• Mazurek H-dur op. 63 nr 1
• Mazurek f-moll op. 63 nr 2
• Mazurek cis-moll op. 63 nr 3
• Tarantella As-dur op. 43
• Rondo Es-dur op. 16
• Polonez fis-moll op. 44
• Nokturn F-dur op. 15 nr 1
• Nokturn As-dur op. 32 nr 2
• Sostenuto Es-dur
• Boże, coś Polskę - Largo Es-dur
🎶 Serdecznie zapraszamy na koncert, który na długo pozostanie w pamięci!
Prowadzenie koncertu:
Szymon Wyrzykowski
-
Spektakl "1888. Willa miłości"
Twórcy spektaklu uważają, że: Między prawdą, a fantazją w miłości istnieje nikła granica. Między prawdą, a przypuszczeniem w opowieści istnieje kwestia interpretacji. Dawniej i dziś kochankowie skrywają swoje sekrety. Jak poradzić sobie z tym, co nieoczekiwane? Kiedy i jak postawić granice w relacji? Zajrzyjmy do wnętrza Willi Lentza, aby dowiedzieć się więcej o tajemnicy tej rodziny i zachwycić się wnętrzem tego niezwykłego domu. Willa Lentza, to willa przestrzeni ludzkich związków i architektury. Zaznaczają przy tym, iż: Nasze intencje były szczere. Zmierzaliśmy do prawdy. Chcieliśmy poznać najgłębiej ukryte sekrety rodu Lentzów i ich domu. Zbieraliśmy rozproszone fakty z ich życia, ocenialiśmy poszlaki, snuliśmy domysły. Układanka jaka ukazała się naszym oczom, najpierw nas zdziwiła. Potem przeraziła, następnie zamierzaliśmy wszystko ukryć. Po długim namyśle - decyzja: nie wolno tego chować w tajemnicy.
"1888. Willa miłości"
reżyseria: Paweł Niczewski
scenariusz: Anna Katarzyna Chudek
choreografia: Arkadiusz Buszko
multimedia: Kinga Dalska
światło: Norbert Stróżyński
dźwięk: Maciej Szybiak
kostiumy: Agnieszka Miluniec
kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek
muzyka na żywo: Bogdan Jakubowski – klarnet, Tomasz Szczęsny – wiolonczela, Krzysztof Baranowski – piano
występują: Marta Uszko, Paweł Niczewski, Arkadiusz Buszko, Maciej Sikorski, Konrad Pawicki, Franek Niczewski -
Spektakl "Pałac w Willi"
PAŁAC W WILLI
KOLEJNY SPEKTAKL WILLI LENTZA!
Akcja sztuki zatytułowanej „Pałac w Willi”, podobnie jak poprzednie przedstawienia, czyli „1888. Willa Miłości” i „Frida. Kolekcjonerka z Westendu”, toczy się we wnętrzach Willa Lentza.
Tym razem, twórcy przedstawienia przeniosą publiczność do roku 1955. W nowej, działającej od 1950, szczecińskiej placówce kulturalnej nazwanej PAŁACEM MŁODZIEŻY – ‘’placówką wychowania i kształcenia młodzieży’’, trwają przygotowania do jubileuszowego koncertu. Tuż przed uroczystością dochodzi do niefortunnego wypadku… Czy zniweczy on plany zorganizowania precyzyjnie przygotowanej ceremonii? Czy uda się przeprowadzić imprezę? Czy organizatorzy młodej placówki kulturalno-oświatowej poradzą sobie w tak arcytrudnym momencie? Kto zawinił? Kto mówi prawdę, a kto kłamie? Dlaczego każda z osób biorących udział w przygotowaniu koncertu podejrzewana jest o stworzenie zagrożenia?
Na te i wiele innych pytań w komedii kryminalnej pt: „Pałac w Willi” odpowiedzą szczecińscy aktorzy, wcielający się w role uczestników feralnego incydentu sprzed blisko siedemdziesięciu lat.
Twórcami i wykonawcami spektaklu są:
Anna Chudek-Niczewska (scenariusz)
Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki (reżyseria, opracowanie muzyczne i role główne)
Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki (scenografia i kostiumy)
Anna Wiśniewska (multimedia)
Krzysztof Kuźnicki (multimedia)
Maciej Szybiak (realizacja dźwięku)
Norbert Stróżyński (realizacja świateł)
Zapraszamy serdecznie. -
Victoria w Willi Lentza
Premiera i gwiazdy - Victoria w Willi Lentza
W piątek, 25. kwietnia o godzinie 20.00 w Willi Lentza wystąpią polskie gwiazdy światowego formatu: akordeonista Maciej Frąckiewicz i gitarzysta Łukasz Kuropaczewski wraz z towarzyszącym im multiperkusjonalistą Patrykiem Zakrzewskim. Zaprezentują szczecińskiej publiczności muzykę z najnowszego albumu "Victoria", który ukazał się nakładem wytwórni Warner. Podczas koncertu zabrzmi muzyka hiszpańska, latynoska oraz intrygująca "Suita w dawnym stylu" Alfreda Schnittke.
Ruiny gliwickiego teatru Victoria, w których powstał album, mają w sobie coś magicznego: emanują tajemniczością, przywołują echa dawnej świetności, skłaniają do refleksji nad przyszłością. Jak przyznają sami muzycy: "Nie da się tej muzyki łatwo opisać. Tropy wiodą do filharmonii, cześć sięga argentyńskich kawiarni, inne - kierują ku współczesności. Przekracza ona gatunkowe granice, łącząc elementy tanga, jazzu, muzyki dawnej, współczesnej i elektronicznej." Powstałe w ten sposób brzmienie przenika repertuar "Victorii" i sprawia, że z utworów twórców z różnych stron świata i różnych epok tworzy się muzyczna opowieść: spójna, poruszająca, wciągająca - jak każda dobrze opowiedziana historia.
Łukasz Kuropaczewski jest jednym z niewielu polskich muzyków klasycznych, który może się pochwalić występami w takich miejscach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Royal Festival Hall w Londynie czy Concertgebouw w Amsterdamie. Jest profesorem uczelni muzycznych w austriackim Grazu i Poznaniu.
Maciej Frąckiewicz to artysta totalny, który z równym kunsztem i finezją wykonuje muzykę dawną i najnowszą, przystępną i tę znacznie bardziej wymagającą. Co więcej, Frąckiewicz wpisał się już na stałe do panteonu najważniejszych polskich wirtuozów akordeonu. W 2013 roku otrzymał "Paszport Polityki", jest również najmłodszym profesorem akordeonu w Niemczech, gdzie prowadzi klasę na uczelni w Norymberdze.
Patryk Zakrzewski to multiperkusjonalista, muzyk sesyjny, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z artystami muzyki rozrywkowej, jak Andrzej Piaseczny, Urszula Dudziak czy Mika Urbaniak ale nie stroni też od muzyki klasycznej, ma na swoim koncie między innymi prawykonania współczesnych utworów na festiwalu "Warszawska Jesień".
Partnerem koncertu jest small great music. -
XVI Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy W Willi Lentza
🎷 XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SAKSOFONOWY W WILLI LENTZA 🎶
Zapraszamy na wyjątkowy koncert w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego, który odbędzie się w naszej Willi! 🌟
📅 29 kwietnia 2025 r.
🕖 Godzina 19:00
📍 Willa Lentza, Szczecin, Wojska Polskiego 84
Podczas wieczoru na scenie wystąpią znakomici artyści, prezentując różnorodny repertuar – od baroku po współczesność. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Haendel czy Manuel Angulo.
Wystąpią:
🎷 Patrycjusz Pura – saksofon, Rafał Kowalczyk – fortepian
• Frank Martin – Ballade (1938)
🎷 Wiktoria Kawik – saksofon, Rafał Kowalczyk – fortepian
• Robert Muczynski – Sonata Op. 29 (1979)
🎷 Francisco Martínez – saksofon, Rafał Kowalczyk – fortepian
• Manuel Angulo – Bisonante
• Román Alís – Melodía (arr. Francisco Martínez)
• Luis Serrano – Concertango (II Movement)
🎷 Saxademus Quartet – Looking to the Baroque
• Wiktoria Kawik (sopran), Marcin Strzelczuk (alt), Patrycjusz Pura (tenor), Agnieszka Marmol (baryton)
• Georg Friedrich Haendel – Arrivee De La Reine Se Sabbat, arr. Jean-Yves Formeau
• Johann Sebastian Bach – Aria D-major BWV 1068, arr. Marcello Franco
• Johann Sebastian Bach – Fuga g-minor BWV 578, arr. Gianfranco Gioia
• Antonio Vivaldi – La Tempesta di Mare RV 433, arr. Pierre Boragno
O artystach:
🌟 Francisco Martínez – światowej sławy saksofonista z Hiszpanii, laureat National Music Award i dyrektor artystyczny Sax-Ensemble. Koncertował na całym świecie, dokonał licznych prawykonań muzyki współczesnej i wydał aż 19 płyt CD!
🌟 Saxademus Quartet – młody kwartet saksofonowy ze Szczecina, którego członkowie zdobywają uznanie na międzynarodowych konkursach i festiwalach.
-
Zwiedzanie bez przewodnika