SoftCOM
 

Wybór wydarzenia

 • Ad Astra: Epicko, nastrojowo...

  W piątek – 31 marca (godz. 19.00), w ramach cyklu koncertowego AD ASTRA muzykę kameralną na saksofon i fortepian przybliży słuchaczom saksofonista Dariusz Samól.

  Program recitalu koncentruje się wokół współczesnych utworów kompozytorów europejskich. W tym doborowym zestawie szczecińskich Twórców reprezentować będą Marek Jasiński i Jaromir Gajewski.

  Dariuszowi Samólowi towarzyszyć będzie przy fortepianie Urszula Szyryńska.


  Program:

  Myroslav Skoryk - Melodia
  Alfred Desenclos - Prelude, Cadence et Finale
  Otmar Macha - Plac Saxofonu (Płacz saksofonu)
  Maciej Małecki - Elegia
  Marek Jasiński - Medytacje
  Jaromir Gajewski - Duo
  Philippe Geiss - Akashia

  Dariusz Samól - saksofon
  Urszula Szyryńska - fortepian

 • Frida. Kolekcjonerka z Westendu

  Kolejny spektakl wyprodukowany przez Willę Lentza!

  Niewiele osób wie o tym, że ostatnia pani na Falkenwalder Straße 84 (al. Wojska Polskiego 84) Frida Doering, żona kupca zbożowego i doskonale ułożona niemiecka mieszczka, była wyrafinowaną kolekcjonerką. Pasję tę dzieliła z małżonkiem Wilhelmem. Doeringowie zapełniali luksusowe wnętrza willi dziełami sztuki: obrazami, grafikami i rzeźbami. Najcenniejsze z dzieł znajdowały schronienie w stworzonym dla nich azylu: skarbcu pod willą.

  Doeringowie, wcale nie tak tradycyjni jakby się można spodziewać niemieccy mieszczanie, przejawiali niepohamowaną wręcz pasję i zamiłowanie do sztuki. W ich wysmakowanych zbiorach znajdowały się prace znakomite i rzadkie takie jak… grafiki Rembrandta.

  Spektakl Olgi Adamskiej odkrywa liryczną stronę Fridy Doering, która kochała sztukę i piękno. Ostatnie chwile w ukochanej willi na Westendzie przywołują wspomnienia i obrazy – te cenne, powieszone w ramach, ukryte w skarbcu i te jeszcze cenniejsze, żywe, utrwalone przez życie w duszy kolekcjonerki.

  Dajmy się porwać nastrojowi ostatniego wieczoru w Willi Lentza i opowieściom Fridy.

  Epoka przedwojennego Szczecina została zamknięta, obrazy rozproszyły się po świecie. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że są tu nadal...

  Tekst: Anna Ołów – Wachowicz,
  reżyseria: Arkadiusz Buszko,
  scenografia: Katarzyna Banucha,
  Występują : Olga Adamska oraz Felipe Alonso Céspedes Sànchez i Joanna Kraszewska (wiolonczela).

 • Ikony Kultury. Rafał Wojaczek

  IKONY KULTURY
  RAFAŁ WOJACZEK
  15.04.2023 – godz. 17:00

  15 kwietnia 2023 roku o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie promujące książkę albumową Rafał Wojaczek Byłem, jestem (wyd. Instytut Mikołowski, 2021). Udział wezmą autorzy tekstów opublikowanych w książce: prof. dr hab. Dariusz Pawelec, dr Konrad Wojtyła (redaktor książki) oraz Maciej Melecki – dyrektor Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka.
  Spotkanie z wybitnymi znawcami twórczości Wojaczka poprowadzi Paulina Zaremba (NiUS Radio).

  Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa "Byłem, jestem" poświęcona postaci Rafała Wojaczka, poety i prozaika, jednego z najbardziej legendarnych artystów XX wieku. Na ekspozycji znajdą się między innymi rękopisy i dedykacje Wojaczka, korespondencja pisarza, tomy poetyckie z autografem oraz fotografie jego autorstwa.

 • Jazz w Willi – J. Szczepaniak i A. Jagodziński

  Kolejny koncert z cyklu JAZZ W WILLI. W wiosennej odsłonie - 22 kwietnia - wystąpi znakomita szczecińska wokalistka Jola Szczepaniak w towarzystwie legendy polskiego jazzu, pianisty Andrzeja Jagodzińskiego

 • Koncert Wiosenny

  WYDARZENIE PRZENIESIONE
  z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od Willi Lentza, zaplanowane na 28 marca br. wydarzenie pn. KONCERT WIOSENNY zostało przeniesione na 19.04.2023 (godz.19:00). Wszystkie dotychczas zakupione bilety zachowują swoją ważność. W przypadku, gdy nowy termin koncertu nie jest satysfakcjonujący, bilety można zwrócić w miejscu zakupu (Szczecin, al. Wojska Polskiego 84). W sprawie zwrotu środków za zakup biletów online prosimy kontaktować się z kasą Willi Lentza pod adresem: kasa@willa-lentza.pl


  W środę 19 kwietnia (godz. 19:00) We wtorek – 28 marca (godz. 19:00), odbędzie się witający wiosnę koncert wypełniony popularnymi kompozycjami Ludwiga van Beethovena, Julesa Masseneta, Claude’a Debussy’ego, Gabriela Fauré, Astora Piazzolli i Jacoba Gade’a.

  Maria Radoszewska (skrzypce) i Olga Bila (fortepian) wykonają m.in. słynne „Światło księżyca”, tanga „Jalousie” i „Vuelvo al sur”.
  PROGRAM
  Ludwig van Beethoven (1770–1827)
  Sonata F-dur op. 24 „Wiosenna”

  Jules Massenet (1842–1912)
  „Méditation” z op. „Thaïs”

  Fritz Kreisler (1875–1962)
  „Liebesleid”

  Claude Debussy (1862–1918)
  „Clair de Lune”

  Gabriel Fauré (1845–1924)
  „Après un rêve” op. 7

  Astor Piazzolla (1921–1992)
  „Vuelvo al sur”

  Jacob Gade (1879–1963)
  Tango „Jalousie”

 • Meisinger Music Festival Masterclasses

  Krzysztof Meisinger przedstawia: MEISINGER Music Festival Masterclasses

  Podczas kolejnego koncertu z cyklu JUVENUM HORTUS, wystąpią młodzi gitarzyści reprezentujący Mistrzowską Akademię Gitary Klasycznej - Gabriela Kościk, Hubert Marczak, Piotr Piętal, Alicja Tomczyńska.

  MEISINGER Music Festival Masterclasses to ogólnopolski kurs muzyczny dedykowany najzdolniejszej młodzieży z całego kraju którego głównym celem jest stworzenie możliwości kontaktu i pracy z najwybitniejszymi artystami z całego świata. W ramach tych działań funkcjonuje Mistrzowska Akademia Gitary Klasycznej, którą prowadzi jeden z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych na świecie - Krzysztof Meisinger. Przybywająca na kursy młodzież to wybitni młodzi muzycy i laureaci wielu międzynarodowych konkursów.

  Zapraszamy.

 • Spektakl "1888. Willa miłości"

  Twórcy spektaklu uważają, że: Między prawdą, a fantazją w miłości istnieje nikła granica. Między prawdą, a przypuszczeniem w opowieści istnieje kwestia interpretacji. Dawniej i dziś kochankowie skrywają swoje sekrety. Jak poradzić sobie z tym, co nieoczekiwane? Kiedy i jak postawić granice w relacji? Zajrzyjmy do wnętrza Willi Lentza, aby dowiedzieć się więcej o tajemnicy tej rodziny i zachwycić się wnętrzem tego niezwykłego domu. Willa Lentza, to willa przestrzeni ludzkich związków i architektury. Zaznaczają przy tym, iż: Nasze intencje były szczere. Zmierzaliśmy do prawdy. Chcieliśmy poznać najgłębiej ukryte sekrety rodu Lentzów i ich domu. Zbieraliśmy rozproszone fakty z ich życia, ocenialiśmy poszlaki, snuliśmy domysły. Układanka jaka ukazała się naszym oczom, najpierw nas zdziwiła. Potem przeraziła, następnie zamierzaliśmy wszystko ukryć. Po długim namyśle - decyzja: nie wolno tego chować w tajemnicy.

  "1888. Willa miłości"
  reżyseria: Paweł Niczewski
  scenariusz: Anna Katarzyna Chudek
  choreografia: Arkadiusz Buszko
  multimedia: Kinga Dalska
  światło: Norbert Stróżyński
  dźwięk: Maciej Szybiak
  kostiumy: Agnieszka Miluniec
  kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek
  muzyka na żywo: Bogdan Jakubowski – klarnet, Tomasz Szczęsny – wiolonczela, Krzysztof Baranowski – piano
  występują: Marta Uszko, Paweł Niczewski, Arkadiusz Buszko, Maciej Sikorski, Konrad Pawicki, Franek Niczewski

 • Spektakl "Akompaniator"

  Zapraszamy na pokazy drugiej już – po spektaklu „1888. Willa miłości” – produkcji teatralnej realizowanej w Willi Lentza. Tym razem przedstawiony zostanie monodram Marcela Mithois zatytułowany „Akompaniator”, w wykonaniu Aleksandra Różanka, w reżyserii Zuraba Pirveli'ego i aranżacjach Gustawa Miłoszewskiego.

  Sztuka przybliża widzowi konsekwencje zachowań człowieka, który we współczesnym świecie próbuje wszelkimi sposobami zdobyć popularność. Obnaża też wszechobecny dziś problem związany ze społecznym zainteresowaniem wydarzeniami i działaniami wzbudzającymi sensację.

  Zapraszamy serdecznie.

 • Zatrudnimy starego clowna

  Podbili serca publiczności, zdobyli uznanie krytyków i nagrody na festiwalach. Doprowadzali widzów do niepohamowanych wybuchów śmiechu i łez wzruszenia swoimi szalonymi przedstawieniami pełnymi absurdalnego humoru. Dziś po raz kolejny łączą siły, realizując scenariusz, który momentami intrygująco przypomina ich własną historię. Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki jako trzej podstarzali clowni, dawni przyjaciele z cyrkowej areny, rywalizujący o rolę, która może być ich ostatnią.

  autor: Matei Visniec
  tłumaczenie: Krzysztof Warlikowski

  scenografia: Maciej Osmycki
  kostiumy: Anna Kolanecka
  reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne: Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki

  obsada: NICOLLO: Arkadiusz Buszko
  FILIPPO: Paweł Niczewski
  PEPPINO: Konrad Pawicki

 • Zwiedzanie bez przewodnika

 • Zwiedzanie z przewodnikiem