SoftCOM
 

Wybór wydarzenia

 • Recital Ewy Pobłockiej

  Zapraszamy na recital wybitnej pianistki – Ewy Pobłockiej, która wystąpi w sobotę (24 lutego 2024 roku) w Willi Lentza. Koncert odbędzie się w ramach cyklu FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE.

  Laureatka X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowana nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Zdobyła także pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu im. Gian Battisty Viottiego w Vercelli (1977) i złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux (1979). Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, obu Amerykach, w Chinach, Indonezji, Singapurze, Korei, Japonii, Australii i RPA.

  Z powodzeniem uprawia muzykę kameralną. Nagrywa i koncertuje także na instrumentach historycznych z epoki Chopina. Dokonała licznych prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych (w tym jej dedykowanych), m.in. Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna. Nagrała ponad 50 płyt, m.in. dla Deutsche Grammophon, Pony Canyon, Victor JVC, Polskich Nagrań „Muza”, NIFC, CD Accord i BeArTonu. Jako pierwsza spośród polskich pianistów nagrała oba tomy Das Wohltemperierte Klavier Bacha (NIFC 2018, 2023). Album z pierwszym tomem znalazł się na opublikowanej przez magazyn „Gramophone” liście 50 najlepszych nagrań Bachowskich w historii.

  Ewa Pobłocka jest cenionym pedagogiem, prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Zasiada w jury krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych (m.in. w Warszawie, Tel Awiwie, Hamamatsu, Ettlingen, Calgary). Chętnie sięga po pióro – w 2021 r. ukazała się jej pierwsza książka – Forte-piano. Prowadziła w Programie Drugim Polskiego Radia audycje poświęcone muzyce Bacha: Zacznij od Bacha (2020-2021) oraz Przypadki Bacha (2021).


  PATRONAT HONOROWY:
  Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

  PARTNER:
  BMW BOŃKOWSCY

  PATRONAT MEDIALNY:
  POLSKIE RADIO CHOPIN, CAMERAL MUSIC, PRESTO, WELL.PL, NETFAN.PL


  Program:
  F. Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1
  F. Chopin – Polonez c-moll op. 40 nr 2
  F. Chopin – Polonez fis-moll op. 44
  F. Chopin – Impromptu As-dur op. 29
  F. Chopin – Ballada As-dur op. 47
  F. Chopin – Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
  F. Chopin – Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
  F. Chopin – Fantaisie-Impromptu op. 66
  F. Chopin – Mazurek B-dur op. 17 nr 1
  F. Chopin – Mazurek e-moll op. 17 nr 2
  F. Chopin – Mazurek As-dur op. 17 nr 3
  F. Chopin – Mazurek a-moll op. 17 nr 4

 • Dzień Kobiet w Willi Lentza

  Dzień Kobiet w Willi Lentza

  Z okazji Dnia Kobiet (obchodzonego corocznie od 1910 roku 8 marca), proponujemy wszystkim (nie tylko Paniom) indywidualne zwiedzanie najpiękniejszej szczecińskiej. Oprócz wnętrz, Goście będą mogli również obejrzeć następujące wystawy:

  Willa Lentza. Historia (od)nowa
  Parawan w roku 2023 – rzeźba Ryszarda Wilka
  Lucia Mugnolo. W poszukiwaniu decydującego momentu. Willa Italia

  Do zobaczenia 8 marca, o dowolnej godzinie w przedziale 12:00-15:00.

  Uwaga – bilet wstępu kosztuje tego dnia tylko 5 złotych od osoby!

  Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany również obraz Joanny Sarapaty – ‘’ART DECO GOLD’’.

 • Frida. Kolekcjonerka z Westendu

  Kolejny spektakl wyprodukowany przez Willę Lentza!

  Niewiele osób wie o tym, że ostatnia pani na Falkenwalder Straße 84 (al. Wojska Polskiego 84) Frida Doering, żona kupca zbożowego i doskonale ułożona niemiecka mieszczka, była wyrafinowaną kolekcjonerką. Pasję tę dzieliła z małżonkiem Wilhelmem. Doeringowie zapełniali luksusowe wnętrza willi dziełami sztuki: obrazami, grafikami i rzeźbami. Najcenniejsze z dzieł znajdowały schronienie w stworzonym dla nich azylu: skarbcu pod willą.

  Doeringowie, wcale nie tak tradycyjni jakby się można spodziewać niemieccy mieszczanie, przejawiali niepohamowaną wręcz pasję i zamiłowanie do sztuki. W ich wysmakowanych zbiorach znajdowały się prace znakomite i rzadkie takie jak… grafiki Rembrandta.

  Spektakl Olgi Adamskiej odkrywa liryczną stronę Fridy Doering, która kochała sztukę i piękno. Ostatnie chwile w ukochanej willi na Westendzie przywołują wspomnienia i obrazy – te cenne, powieszone w ramach, ukryte w skarbcu i te jeszcze cenniejsze, żywe, utrwalone przez życie w duszy kolekcjonerki.

  Dajmy się porwać nastrojowi ostatniego wieczoru w Willi Lentza i opowieściom Fridy.

  Epoka przedwojennego Szczecina została zamknięta, obrazy rozproszyły się po świecie. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że są tu nadal...

  Tekst: Anna Ołów – Wachowicz,
  reżyseria: Arkadiusz Buszko,
  scenografia: Katarzyna Banucha,
  Występują : Olga Adamska oraz Filip Mateusz Bańkowski i Joanna Kraszewska-Myca (wiolonczela).

 • Fryderyk Chopin W Willi Lentza. Dzieła Wszystkie. Recital Jakuba Kuszlika

  FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE

  RECITAL JAKUBA KUSZLIKA

  W sobotę (9 marca 2024 roku) odbędzie się drugi recital chopinowski organizowany w ramach cyklu FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE.

  Gwiazdą wieczoru będzie Jakub Kuszlik – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (klasa prof. Katarzyny Popowej-Zydroń), laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym decyzją Jury muzyk uplasował się na czwartym miejscu i zdobył Nagrodę Specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zdobył II nagrodę (2016 rok), a w roku 2017 znalazł się w grupie półfinalistów Konkursu Beethovena w Bonn.

  W 2019 roku otrzymał II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w USA i III miejsce podczas Top of the World International Piano Competition w norweskim Tromsø.

  Pianista jest też zdobywcą wielu laurów m.in. na Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych: w Koninie (III miejsce, 2010), w Zgorzelcu (II miejsce, 2011), EPTA w Krakowie (II miejsce – 2012), im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach (I miejsce – 2013), „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (II nagroda – 2014), im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku (Grand Prix i I nagroda – 2014), IPiUM „SILESIA”, a także Estrady Młodych 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2015).

  Ogromnym sukcesem artysty był też jego występ zorganizowany w roku 2018 w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata jaką jest bezsprzecznie nowojorska Lincoln Center. Znakomite recenzje zebrał również pierwszy solowy album instrumentalisty zatytułowany „Brahms, Chopin”. Nagrano go podczas recitalu w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia w roku 2022.

  Stypendysta Fundacji Czarneckich i Prezydenta Miasta Bydgoszczy koncertował w Polsce i za granicą, między innymi w Armenii, Brazylii, Francji, Grecji, Islandii, Japonii, Kosowie, na Litwie, w Niemczech, Norwegii, USA, Wietnamie oraz we Włoszech. W Willi Lentza zagra następujące utwory Fryderyka Chopina:

  Sonata h-moll op. 58 nr 3
  Fantazja f-moll op. 49
  Polonez-fantazja As-dur op. 61
  Mazurek c-moll op. 30 nr 1
  Mazurek h-moll op. 30 nr 2
  Mazurek Des-dur op. 30 nr 3
  Mazurek cis-moll op. 30 nr 4
  Mazurek G-dur op. 50 nr 1
  Mazurek As-dur op. 50 nr 2
  Mazurek cis-moll op. 50 nr 3

  Zapraszamy serdecznie.

  Prowadzenie koncertu:
  Szymon Wyrzykowski


  PATRONAT HONOROWY:
  Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

  PARTNER:
  BMW BOŃKOWSCY

  PATRONAT MEDIALNY:
  POLSKIE RADIO CHOPIN, CAMERAL MUSIC, PRESTO, WELL.PL, NETFAN.PL, WSZCZECINIE.PL

 • Ikony Kultury. Grzegorz Ciechowski

  JAZZ W WILLI
  IKONY KULTURY. GRZEGORZ CIECHOWSKI

  W sobotę (16.03.2024, godz. 20:00) w Willi Lentza wystąpią Radosław Bolewski (wokal, perkusja) oraz Maciej Tubis (fortepian i syntezator basowy). Twórczość zespołu określana jest jako „wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie”. Wytrawni muzycy (absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzie), w cyklu koncertowym Jazz w Willi przypomną utwory z repertuaru Obywatela G.C i Republiki.

  Prezentowany w Szczecinie program pochodzi z płyty duetu zatytułowanej „Obywatel Jazz”. Artyści poświęcili ją charyzmatycznemu wokaliście, tekściarzowi, kompozytorowi i liderowi legendarnego zespołu Republika. Po ukazaniu się albumu zarówno melomani jak i krytycy muzyczni podkreślali, że twórczość Ciechowskiego „…inkarnuje się w sztuce innych artystów”. Członkowie grupy wielokrotnie podkreślali, iż: „to właśnie koncerty i spotkania z publicznością dają (…) najwięcej satysfakcji, a słuchacze mówią, że na scenie tworzymy tyle dźwięków, ile musiałby zagrać kwartet…”.Mamy nadzieję, że po wysłuchaniu najbliższego koncertu formacji Bolewski & Tubis zgodzą się Państwo z tym stwierdzeniem.

  Zapraszamy serdecznie.

  Partner cyklu:
  small great music

 • Ikony Kultury. Robert Schumann

  IKONY KULTURY. ROBERT SCHUMANN
  „TOCCATA”
  Antoni Libera i Adam Tomaszewski
  SPOTKANIE Z ANTONIM LIBERĄ - 5.03.2024 - GODZ. 17:00 - WSTĘP WOLNY
  SŁUCHOWISKO ‘’TOCCATA’’ - 5-6.03.2024 - GODZ. 19:00 - WSTĘP BILETOWANY

  We wtorek i środę (5-6.03.2024) w Willi Lentza odbędą się spotkania z Antonim Liberą – pisarzem, tłumaczem literatury, krytykiem literackim i reżyserem teatralnym oraz z pianistą Adamem Tomaszewskim.

  W trakcie wieczoru przedstawione zostanie słuchowisko na temat historii wyjątkowego dzieła Roberta Schumanna – Toccaty C-dur op. 7. Kompozytor nadał jej pierwotnie tytuł „Etiude fantastique en double sons” (Fantastyczne studium w podwójnych notatkach), z dopiskiem – „najtrudniejszy utwór, jaki kiedykolwiek napisano”. Do dziś takim rzeczywiście pozostaje i nic zatem dziwnego, że w programach koncertowych mają tę arcytrudną kompozycję najlepsi z najlepszych – najbardziej sprawni technicznie pianiści.

  Słynna toccata zafascynowała też Antoniego Liberę i stała się w jego noweli przedmiotem wyzwania, jakie nauczyciel fortepianu stawia przed uczniami przygotowującymi się do egzaminu dyplomowego na zakończenie szkoły muzycznej.

  Pisarz w wywiadzie dla Programu 2 Polskiego Radia wyjawił, że jego nowela zawiera wątki autobiograficzne, ponieważ sam był uczniem szkoły muzycznej i myślał, że zostanie muzykiem”. Dodał przy tym, iż: „…w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że nie przeskoczę pewnych oporów i muszę szukać szczęścia w czym innym. W przypadku moich bohaterów, o ich dalszym losie decyduje, niczym głos wyroczni, sama muzyka. Frapowało mnie, że muzyka to jest coś, co w tajemniczy sposób do człowieka przemawia”.

  Pisarz odniósł się ponadto do kariery muzycznej, która nie przychodzi sama, gdyż „… czasem są to rzeczy prozaiczne, bo np. ktoś nie może zostać solistą, a nie chce być po prostu członkiem orkiestry”.

  Zapraszamy serdecznie.

 • María de Buenos Aires

  Operita Ástora Piazolli „María de Buenos Aires". Libretto do niesamowitego dzieła argentyńskiego kompozytora napisał jeden z czołowych znawców i historyków tanga, znakomity poeta – Horacio Ferrer. Premiera utworu okrzykniętego nowym rodzajem opery opartej na rytmie i charakterze tanga odbyła się 8 maja 1968 roku w Sala Planeta w Buenos Aires.

  Zachwyceni formą muzyczną krytycy podkreślali, że „ludowe tango argentyńskie doczekało się wreszcie swojego barda – Astora Piazzolli, poety-kompozytora, który zaproponował nowy sposób przedstawienia tego namiętnego tańca, czerpiąc inspiracje z Igora S. Strawińskiego, Béli Bartóka i form muzyki klasycznej, a także jazzu i rocka elektronicznego oraz wyrafinowanego tanga do rangi „muzyki artystycznej ”.

  Pierwsza część surrealistycznej fabuły opowiada o doświadczeniach tytułowej Marii – prostytutki z Buenos Aires, druga toczy się już po jej śmierci. Urodzoną „w dniu, w którym Bóg był pijany” dziewczynę z patologicznej rodziny „uwodzi” rytm tanga, który prowadzi ją do świata zła, przestępczości, członków band, włóczęgów, gangsterów i panien z burdeli. Z ich rąk ginie, ale zapewne dzięki tangu zyskuje nowe życie i jako własny cień przechadza się po śmierci ulicami metropolii. Zdaniem ekspertów „dla kompozytora Maria stała się alegorią ukochanego miasta”.

  W rolach głównych:
  Alicja Węgorzewska – Maria
  Andres Martorell – Poeta
  Konrad Pawicki – Duende

  Role drugoplanowe:
  Maria Dąbrowska
  Elżbieta Donimirska
  Arkadiusz Buszko

  Tancerze:
  Anna Iberszer
  Piotr Woźniak

  Arkadiusz Buszko – konsultacja reżyserska i choreograficzna

  Krzysztof Meisinger – gitara i kierownictwo artystyczne, aranżacje i scenariusz

  Baltic Neopolis Ensemble

  Zapraszamy serdecznie.

 • Szymanowski w Willi Lentza: Dwóchgłos

  SZYMANOWSKI W WILLI LENTZA
  DWÓCHGŁOS

  W piątek (8.03.2024, godz. 19:00) wystąpi w Willi Lentza duet DWÓCHGŁOS. Tworzą go Michał Pepol – wiolonczelista i Bartek Wąsik – pianista.

  Instrumentaliści przedstawią w Szczecinie przekrojowy program, na który złożą się utwory tworzone przez Karola Szymanowskiego (1882–1937), zaliczanego obok Fryderyka Chopina do najwybitniejszych polskich kompozytorów wszechczasów.

  Muzycy zaskoczą zapewne słuchaczy tym, że prezentowane dzieła mistrza zabrzmią w nowych aranżacjach przygotowanych na fortepian i wiolonczelę. W programie znajdą się m.in.: „Pieśń Roksany” z opery „Króla Rogera”, „Pieśni kurpiowskie” i „Mazurki”, słynny „Łabędź”, a także fragmenty baletu „Harnasie”.

  Zapraszamy serdecznie.

  PROGRAM
  KAROL SZYMANOWSKI (1882–1937)
  Mazurki op. 50 nr 1, 2, 3
  Preludium h-moll op. 1 nr 1
  Etiuda b-moll op. 4 nr 3
  „Łabędź” op. 7
  „Na hali” z baletu „Harnasie”
  „Pieśni kurpiowskie” („Ach, chtoz tam puka”, „Leciały zórazie”, „Uwoz, mamo”)
  „Pieśń Roxany” z opery „Król Roger”

 • Zatrudnimy starego clowna

  Podbili serca publiczności, zdobyli uznanie krytyków i nagrody na festiwalach. Doprowadzali widzów do niepohamowanych wybuchów śmiechu i łez wzruszenia swoimi szalonymi przedstawieniami pełnymi absurdalnego humoru. Dziś po raz kolejny łączą siły, realizując scenariusz, który momentami intrygująco przypomina ich własną historię. Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki jako trzej podstarzali clowni, dawni przyjaciele z cyrkowej areny, rywalizujący o rolę, która może być ich ostatnią.

  autor: Matei Visniec
  tłumaczenie: Krzysztof Warlikowski

  scenografia: Maciej Osmycki
  kostiumy: Anna Kolanecka
  reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne: Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki

  obsada:
  NICOLLO: Arkadiusz Buszko
  FILIPPO: Paweł Niczewski
  PEPPINO: Konrad Pawicki

 • Zwiedzanie 24.02 - Dzień Przewodnika

  Zwiedzanie Willi Lentza w sobotę 24.02.2024 możliwe w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika.

  W czwartek 15 lutego o godzinie 11:00 wystartują zapisy na wycieczki z okazji XI Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego (24.02 br.). Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Szczecin na bogato". Willa Lentza włącza się w obchody tego święta, które ustanowiono w roku 1989 na wniosek Titiny Loizides – prezes Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych.
  International Tourist Guide Day jest wspaniałą formą promowania pracy przewodników, którzy odgrywają ważną rolę w obsłudze turystów i odkrywają przed nimi tajemnice wielu pięknych miejsc na świecie.

  Z okazji tego dnia będzie można zwiedzać Willę Lentza jako jeden z przystanków wycieczki, którą organizuje Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników.

  Rejestracja na wycieczki z ograniczoną ilością uczestników rozpocznie się 15 lutego o godzinie 11:00. Rejestracja jest bezpłatna. Linki do zapisów pojawią się przy wybranych spacerach.

  Szczegóły:
  https://visitszczecin.eu/pl/miedzynarodowy-dzien-przewodnika-turystycznego

 • Zwiedzanie bez przewodnika

 • Zwiedzanie z przewodnikiem