SoftCOM
 

Wybór wydarzenia

  • Frida. Kolekcjonerka z Westendu

    Kolejny spektakl wyprodukowany przez Willę Lentza!

    Niewiele osób wie o tym, że ostatnia pani na Falkenwalder Straße 84 (al. Wojska Polskiego 84) Frida Doering, żona kupca zbożowego i doskonale ułożona niemiecka mieszczka, była wyrafinowaną kolekcjonerką. Pasję tę dzieliła z małżonkiem Wilhelmem. Doeringowie zapełniali luksusowe wnętrza willi dziełami sztuki: obrazami, grafikami i rzeźbami. Najcenniejsze z dzieł znajdowały schronienie w stworzonym dla nich azylu: skarbcu pod willą.

    Doeringowie, wcale nie tak tradycyjni jakby się można spodziewać niemieccy mieszczanie, przejawiali niepohamowaną wręcz pasję i zamiłowanie do sztuki. W ich wysmakowanych zbiorach znajdowały się prace znakomite i rzadkie takie jak… grafiki Rembrandta.

    Spektakl Olgi Adamskiej odkrywa liryczną stronę Fridy Doering, która kochała sztukę i piękno. Ostatnie chwile w ukochanej willi na Westendzie przywołują wspomnienia i obrazy – te cenne, powieszone w ramach, ukryte w skarbcu i te jeszcze cenniejsze, żywe, utrwalone przez życie w duszy kolekcjonerki.

    Dajmy się porwać nastrojowi ostatniego wieczoru w Willi Lentza i opowieściom Fridy.

    Epoka przedwojennego Szczecina została zamknięta, obrazy rozproszyły się po świecie. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że są tu nadal...

    Tekst: Anna Ołów – Wachowicz,
    reżyseria: Arkadiusz Buszko,
    scenografia: Katarzyna Banucha,
    Występują : Olga Adamska oraz Filip Mateusz Bańkowski i Joanna Kraszewska-Myca (wiolonczela).

  • Ikony Kultury. Krzysztof Komeda

    IKONY KULTURY. KRZYSZTOF KOMEDA

    KONCERT MACIEJA TUBISA

    W sobotę 31.08.2024, godz. 19:00) w Willi Lentza wystąpi znakomity pianista jazzowy - Maciej Tubis.

    Absolwent klasy fortepianu klasycznego Akademii Muzycznej w Łodzi im. Kiejstuta i Grażyny Bacewicz przedstawi w Szczecinie utwory zarejestrowane na płycie KOMEDA: REFLECTIONS.

    „Muzyk poszukujący, niestroniący od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych swój unikalny styl wypracował poprzez autorskie kompozycje jako lider zespołu TUBIS TRIO…”. Z formacją tą wydał cztery świetnie przyjęte przez publiczność i krytykę muzyczną albumy”. Na szczecińskim koncercie instrumentalista przedstawi muzykę zarejestrowaną na jego pierwszym albumie, który poświęcił Krzysztofowi Komedzie – wybitnemu Twórcy znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej.

    W programie poniedziałkowego koncertu nie zabraknie legendarnej „Kołysanki Rosemary”, a także innych wielkich tematów, takich jak: „Nim wstanie dzień”, „Le Départ”, „Moja ballada”, „Po katastrofie” i swingujących motywów czarno-białej etiudy filmowej Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”.

    Świetne recenzje krążka KOMEDA: REFLECTIONS zawierające pochlebne oceny i zapisy takie jak: „…to dojrzałe, oryginalne, a przy tym ujmująco intymne i szczere spojrzenie na twórczość nieodżałowanego artysty, który choć zakończył swoją karierę znacznie za wcześnie, to zostawił po sobie muzykę, która po latach wciąż potrafi zaskakiwać nowymi, interesującymi interpretacjami…”.

    Zapraszamy Państwa na spotkanie z muzyką przedwcześnie zmarłego jazzmana, z utworami, które zaskoczą nie tylko nowymi, interesującymi interpretacjami, ale także odważnymi improwizacjami Macieja Tubisa.

  • La Dolce Villa

    LA DOLCE VILLA CZYLI WESTEND OD PARKIETU

    III EDYCJA

    2.08.2024 – godz. 20:00

    Uwaga! W Willi Lentza ponownie wskrzeszamy piękną tradycję organizacji imprez tanecznych, w których uczestniczyć będą zespoły grające muzykę na żywo.

    W piątek, 2 sierpnia (od godziny 20.00), zapraszamy na wyśmienitą zabawę przy rytmach polskich i światowych przebojów. Utwory m.in. Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckiego, Tiny Turner, ABBY itp. wykonają Alex Marek – instrumenty klawiszowe i wokal, Eva Sand – wokal, Damian Chiliński – wokal, Adrian Kluś – bas, Grzegorz Majtas – perkusja. Program został przygotowany przez Alexa Marka.

    Początek koncertu o godzinie 20:00.

    Organizatorzy:
    WILLA LENTZA oraz ALEX MAREK

    Zapraszamy serdecznie.

  • Saleem Abboud Ashkar - recital

    FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE

    SALEEM ABBOUD ASHKAR

    W sobotę (27.07.2024, godz. 19.00), odbędzie się kolejny koncert realizowany w ramach cyklu FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE. Tym razem zaproszenie na recital chopinowski w artystycznym salonie miasta przyjął genialny artysta - Saleem Abboud Ashkar.

    Pochodzący z Nazaretu muzyk pierwsze lekcje fortepianu pobierał u swojego krewnego z Libanu, a potem naukę kontynuował u Ariego Vardiego w Tel Awiwie i w hanowerskiej Hochschule für Musik und Theater, a w londyńskiej Royal Academy of Music uczył się u Marii Curcio.

    Wielki talent siedemnastoletniego pianisty odkrył światowej sławy dyrygent – Zubin Mehta i zaproponował mu wykonanie z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną I Koncertu fortepianowego Piotra Czajkowskiego. Od tego momentu instrumentalista występował z najważniejszymi orkiestrami świata, w tym m.in. Filharmonikami Wiedeńskimi, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, New Zealand Symphony Orchestra, Filharmonica della Scala, Concertgebouworkest, Gewandhausorchester, orkiestrą Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu. Jako 22-latek zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall, potem podziwiano go w amsterdamskim Concertgebouw, londyńskim Wigmore Hall, salzburskim Mozarteum, w wiedeńskiej Musikverein i brukselskim Palais des Beaux Arts. Świetnego muzyka oklaskiwano podczas znaczących festiwali, w tym na BBC Proms w Londynie, Schleswig-Holstein Festival, Klavier-Festival Ruhr i Salzburger Festspiele. Regularnie występuje też z legendarnymi dyrygentami takimi jak wspomniany już Zubin Mehta, Daniel Barenboim i Riccardo Muti.

    Saleem Abboud Ashkar swój recital w Willi Lentza rozpocznie Fantazją C-dur op. 17 Roberta Schumanna. W ten sposób muzyk chce zapewne przypomnieć słuchaczom o dwóch spotkaniach niemieckiego kompozytora epoki romantyzmu z Fryderykiem Chopinem. Miały one miejsce w Lipsku 28 września 1835 roku i rok później – 12 września. Oprócz tego w zabytkowych wnętrzach rozbrzmiewać będą dwa Chopinowskie Nokturny Des-dur op. 27 nr 2 i c-moll op. 48 nr 1, a także Scherzo b-moll op. 31 nr 2 i Sonata h-moll op. 58 nr 3.

    Zapraszamy zatem Państwa na niezwykły, zapewne pełen niezapomnianych przeżyć koncert.

  • Szymon Nehring - recital

    80 - ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

    FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE

    SZYMON NEHRING

    1.08.2024 – godz. 19:00

    Nic tak pięknie nie jest w stanie oddać czci Bohaterom jak muzyka Fryderyka Chopina, dlatego w Willa Lentza - w dniu 80-rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego - będziemy świadkami wyjątkowego recitalu chopinowskiego. Uroczysty koncert organizowany w artystycznym salonie miasta w ramach cyklu FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE uświetni swoim udziałem pianista – Szymon Nehring. Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krakowie (klasa prof. Olgi Łazarskiej) oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa prof. Stefana Wojtasa), był także studentem prof. Borisa Bermana w słynnej Yale School of Music.
    Zdobywca licznych nagród i wyróżnień, m.in.: w roku 2014 na Konkursie im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy zajął pierwszą lokatę, na Premio Academia w Rzymie otrzymał II nagrodę, a na Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu I nagrodę i wyróżnienie za wykonanie Nokturnu Chopina. W roku 2015 – jako jedyny Polak, znalazł się wśród finalistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym sprawiły mu radość wyróżnienie i nagroda publiczności. W 2017 roku uhonorowano go Nagrodą Artura Rubinsteina XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie, a także nagrodami: publiczności (Or Jehuda i Doliny Jezreel), Młodego Jury za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopin i Advanced Studies Prize – dla pianisty do 22 roku życia.
    Występował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Santander Orchestra, Sinfonią Iuventus, Symfoniczną z Bambergu, Symfoniczną z Hartfordu, Symfoniczną z Calgary, jak również Orkiestrą XVIII Wieku. Miał zaszczyt grać pod dyrekcją Johna Axelroda, Kariny Canellakis, Lawrence’a Fostera, Giancarla Guerrero, Pabla Heras-Casado, Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka, Grzegorza Nowaka, Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Wita i Dawida Zinmana.
    Oklaskiwano go w takich salach koncertowych jak: Carnegie Hall, Elbphilharmonie, Palau de la Música Catalana, Konzerthaus Berlin, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein w Wiedniu i Prinzregententheater w Monachium.

    Już niedługo, na koncertowej liście Szymona Nehringa znajdzie się także Willa Lentza, w której artysta na uroczystym koncercie z okazji 80-Rocznicy Powstania Warszawskiego wykona następujące kompozycje Fryderyka Chopina: siedem Mazurków op. 56 i op. 68, Rondo op. 1, Andante spianato and Grande Polonaise op. 22, dwa Nokturny op. 55 oraz Berceuse op. 57.

    Zapraszamy serdecznie.

  • Zwiedzanie bez przewodnika

  • Zwiedzanie z przewodnikiem