SoftCOM
 

Wybór wydarzenia

  • Saleem Abboud Ashkar - recital

    FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE

    SALEEM ABBOUD ASHKAR

    W sobotę (27.07.2024, godz. 19.00), odbędzie się kolejny koncert realizowany w ramach cyklu FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE. Tym razem zaproszenie na recital chopinowski w artystycznym salonie miasta przyjął genialny artysta - Saleem Abboud Ashkar.

    Pochodzący z Nazaretu muzyk pierwsze lekcje fortepianu pobierał u swojego krewnego z Libanu, a potem naukę kontynuował u Ariego Vardiego w Tel Awiwie i w hanowerskiej Hochschule für Musik und Theater, a w londyńskiej Royal Academy of Music uczył się u Marii Curcio.

    Wielki talent siedemnastoletniego pianisty odkrył światowej sławy dyrygent – Zubin Mehta i zaproponował mu wykonanie z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną I Koncertu fortepianowego Piotra Czajkowskiego. Od tego momentu instrumentalista występował z najważniejszymi orkiestrami świata, w tym m.in. Filharmonikami Wiedeńskimi, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, New Zealand Symphony Orchestra, Filharmonica della Scala, Concertgebouworkest, Gewandhausorchester, orkiestrą Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu. Jako 22-latek zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall, potem podziwiano go w amsterdamskim Concertgebouw, londyńskim Wigmore Hall, salzburskim Mozarteum, w wiedeńskiej Musikverein i brukselskim Palais des Beaux Arts. Świetnego muzyka oklaskiwano podczas znaczących festiwali, w tym na BBC Proms w Londynie, Schleswig-Holstein Festival, Klavier-Festival Ruhr i Salzburger Festspiele. Regularnie występuje też z legendarnymi dyrygentami takimi jak wspomniany już Zubin Mehta, Daniel Barenboim i Riccardo Muti.

    Saleem Abboud Ashkar swój recital w Willi Lentza rozpocznie Fantazją C-dur op. 17 Roberta Schumanna. W ten sposób muzyk chce zapewne przypomnieć słuchaczom o dwóch spotkaniach niemieckiego kompozytora epoki romantyzmu z Fryderykiem Chopinem. Miały one miejsce w Lipsku 28 września 1835 roku i rok później – 12 września. Oprócz tego w zabytkowych wnętrzach rozbrzmiewać będą dwa Chopinowskie Nokturny Des-dur op. 27 nr 2 i c-moll op. 48 nr 1, a także Scherzo b-moll op. 31 nr 2 i Sonata h-moll op. 58 nr 3.

    Zapraszamy zatem Państwa na niezwykły, zapewne pełen niezapomnianych przeżyć koncert.

  • Szymon Nehring - recital

    80 - ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

    FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE

    SZYMON NEHRING

    1.08.2024 – godz. 19:00

    Nic tak pięknie nie jest w stanie oddać czci Bohaterom jak muzyka Fryderyka Chopina, dlatego w Willa Lentza - w dniu 80-rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego - będziemy świadkami wyjątkowego recitalu chopinowskiego. Uroczysty koncert organizowany w artystycznym salonie miasta w ramach cyklu FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE uświetni swoim udziałem pianista – Szymon Nehring. Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krakowie (klasa prof. Olgi Łazarskiej) oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa prof. Stefana Wojtasa), był także studentem prof. Borisa Bermana w słynnej Yale School of Music.
    Zdobywca licznych nagród i wyróżnień, m.in.: w roku 2014 na Konkursie im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy zajął pierwszą lokatę, na Premio Academia w Rzymie otrzymał II nagrodę, a na Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu I nagrodę i wyróżnienie za wykonanie Nokturnu Chopina. W roku 2015 – jako jedyny Polak, znalazł się wśród finalistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym sprawiły mu radość wyróżnienie i nagroda publiczności. W 2017 roku uhonorowano go Nagrodą Artura Rubinsteina XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie, a także nagrodami: publiczności (Or Jehuda i Doliny Jezreel), Młodego Jury za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopin i Advanced Studies Prize – dla pianisty do 22 roku życia.
    Występował z orkiestrami: Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Santander Orchestra, Sinfonią Iuventus, Symfoniczną z Bambergu, Symfoniczną z Hartfordu, Symfoniczną z Calgary, jak również Orkiestrą XVIII Wieku. Miał zaszczyt grać pod dyrekcją Johna Axelroda, Kariny Canellakis, Lawrence’a Fostera, Giancarla Guerrero, Pabla Heras-Casado, Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka, Grzegorza Nowaka, Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Wita i Dawida Zinmana.
    Oklaskiwano go w takich salach koncertowych jak: Carnegie Hall, Elbphilharmonie, Palau de la Música Catalana, Konzerthaus Berlin, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein w Wiedniu i Prinzregententheater w Monachium.

    Już niedługo, na koncertowej liście Szymona Nehringa znajdzie się także Willa Lentza, w której artysta na uroczystym koncercie z okazji 80-Rocznicy Powstania Warszawskiego wykona następujące kompozycje Fryderyka Chopina: siedem Mazurków op. 56 i op. 68, Rondo op. 1, Andante spianato and Grande Polonaise op. 22, dwa Nokturny op. 55 oraz Berceuse op. 57.

    Zapraszamy serdecznie.