SoftCOM
 

Wybór wydarzenia

  • Kevin Kenner I Vienna Morphing Soloists

    FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE
    KEVIN KENNER i VIENNA MORPHING SOLOISTS

    W środę (8.05.2024, godz. 18:00) zapowiada się w Szczecinie wyjątkowe wydarzenie muzyczne organizowane w ramach cyklu FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE. Tym razem w najpiękniejszej rezydencji Szczecina zbudowanej pod koniec XIX wieku, z zespołem Vienna Morphing Soloists wystąpi światowej sławy CHOPINISTA – KEVIN KENNER!

    W programie wieczoru znajdą się następujące dzieła Mistrza z Żelazowej Woli: skomponowany w 1830 roku I Koncert fortepianowy e-moll op. 11, stworzone na przełomie lat 1827 i 1828 (z dedykacją dla Tytusa Woyciechowskiego) Wariacje B-dur op. 2 na temat „Là ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” W.A. Mozarta, oraz napisane dla baronowej Frances Sarah d'Este Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.

    Kevin Kenner urodził się w południowej Kalifornii. Naukę gry na fortepianie rozpoczął u Krzysztofa Brzuzy. Jako nastolatek przyjechał do Polski, by uczyć się u profesora Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). Był wtedy najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę specjalną dla „bardzo obiecującego artysty”.

    Światowe uznanie zyskał w 1990 roku. Zajął wówczas II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (pierwszego nie przyznano), a także otrzymał nagrody publiczności i za najlepsze wykonanie poloneza. Zdobył wówczas także Brązowy medal Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Warto dodać, że te dwa wydarzenia uznawane są za najbardziej prestiżowe konkursy pianistyczne na świecie.

    Jako solista K. Kenner koncertował z takimi znakomitymi orkiestrami, jak m.in.: BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Filharmonii Narodowej w Warszawie i Filharmonii Czeskiej, Nationaal Orkest van Belgie, XVIII Wieku, Symfoniczna NHK oraz San Francisco Symphony. Występował pod batutą mistrzów, wśród których znaleźli się: Jiři Bĕlohlávek, Andrew Davis, sir Charles Groves, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Skrowaczewski i Antoni Wit.

    Jako kameralista grał z kwartetami smyczkowymi: Belcea, Casal, Endellion, Panocha, Tokio i Vogler, w duecie z wiolonczelistą Mattem Haimovitzem, a także ze skrzypaczką Kyung Wha Chung.

    Muzyka okrzyknięto „jednym z najwybitniejszych amerykańskich pianistów ostatnich lat (Howard Reich, „Chicago Tribune”), „…który reprezentuje klasę tak wielkich chopinistów jak Rubinstein, Benedetti-Michelangeli i Dinu Lipatti” (Winfried Wild, „Schwaebische Zeitung”). „Financial Times” opisał instrumentalistę jako „…muzyka pełnego wdzięku, subtelności i siły, dojrzałego w ujęciu dramatyzmu i proporcji, w skrócie: dojrzałego muzyka u szczytu formy”. „Washington Post” nazwał go „…wybitnym talentem, artystą którego intelekt, wyobraźnia i zmysł muzyczny przemawiają silnie i elokwentnie”. Dyrygent Stanisław Skrowaczewski, który nagrywał m.in., z Arturem Rubinsteinem, wspominał interpretacje F. Chopina stworzone przez Kennera jako „…bardzo emocjonalne i piękne”.

    Płyty z jego nagraniami zawierają utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Astora Piazzolli, Maurice’a Ravela i Roberta Schumanna. Za album z kompozycjami A. Piazzolli, pianista otrzymał w Polsce nagrodę Fryderyka w kategorii muzyki kameralnej, a nagranie na fortepianie Pleyela z 1848 roku utworów F. Chopina (seria NiFC 2008), zostało ocenione przez francuski magazyn „Diapason” jako znakomite.

    Zapraszamy Państwa na niezwykły wieczór muzyczny.

  • Fryderyk Chopin W Willi Lentza. Dzieła Wszystkie. Recital Grzegorza Niemczuka

    FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE

    GRZEGORZ NIEMCZUK

    W piątek (10.05.2024, godz. 19:00), w cyklu FRYDERYK CHOPIN w WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE wystąpi Grzegorz Niemczuk.

    Artysta oklaskiwany w wielu słynnych salach koncertowych świata (takich jak m.in.: Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Sérgio Cardoso w São Paulo, Victoria Concert Hall w Singapurze, Collonge-Bellerive w Genewie), w Willi Lentza przedstawi pięć mazurków z op. 6., a także dwie Wariacje E-dur – na temat niemieckiej piosenki „Steh’ auf, steh’ auf, du schweizer Bub” op. posth. oraz z „Hexameronu” na temat marsza z opery „Purytanie” Belliniego op. 29 A, Sonatę b-moll op. 35 (napisaną w Nohant w roku 1839) ze słynnym „Marszem żałobnym” i Scherzo b-moll op. 31 roku z roku 1837 dedykowane przez Fryderyka Chopina Adéle de Fürstenstein.

    Instrumentalista gorąco przyjmowany przez krytykę muzyczną i publiczność zbierał doskonałe recenzje po koncertach organizowanych w trzydziestu sześciu krajach świata położonych na sześciu kontynentach.

    W latach pandemii COVID-19 (2020–2022) Grzegorz Niemczuk stworzył unikatowy projekt nagrań filmów-wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina. Powstało ponad 330 odcinków w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), opublikowanych na YouTube oraz na stronie artysty na Facebooku.

    Wirtuoz fortepianu jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych. W 2013 roku np. wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition" w Nowym Jorku, a w roku 2016 został finalistą oraz laureatem Nagrody Specjalnej International Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

    Plany artystyczne szopenisty na lata 2024–2025 (poza występem w szczecińskiej Willi Lentza), obejmują debiuty w tak prestiżowych salach koncertowych, jak wiedeński Konzerthaus, praska Sala „Rudolfinum” i Tonhale w Zurychu.

    Zapraszamy serdecznie.