SoftCOM
 

Wybór wydarzenia

  • Pavone Ensemble

    FRYDERYK CHOPIN w WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE

    PAVONE ENSEMBLE

    W sobotę (23 listopada 2024 roku, godz. 19:00) w Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert organizowany w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła Wszystkie”.

    Tym razem muzycy z PAVONE ENSEMBLE przedstawią wybrane pieśni kompozytora oraz jego utwory kameralne na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Paryski zespół tworzą skrzypek Elie Hackel, wiolonczelista Thibaut Reznicek oraz pianistka Sarah Zajtmann.

    WYKONAWCY

    ELIE HACKEL
    Muzyk uczęszczał do Regionalnego Konserwatorium Idy Rubinstein w Paryżu (CRR), gdzie pobierał lekcje w klasie Serge'a Patauda i Bertranda Cervery. Swoją wiedzę muzyczną poszerzał również w Narodowym Supérieur de Musique et de Danse de Paris (CNSMDP) w klasie Jeana Marca Phillipsa, współpracując z Phillipem Graffinem. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, podczas których korzystał z doświadczenia artystów o międzynarodowej renomie, takich jak: Hatto Beyerle, Borys Garlitzky, Mihaela Martin i Florin Szigeti.

    Zaproszony w roku 2017 przez Europejską Akademię Muzyki Kameralnej Festiwalu Pabla Casalsa, doskonalił swoje umiejętności z zespołem Artis Quartet. Brał też udział w Międzynarodowej Akademii Seiji Ozawa w Szwajcarii i został zaproszony przez Akademię Festiwalu Ravela w St-Jean de Luz. Jako kameralista współpracował z takimi muzykami jak: Nicolas Baldeyrou, Marc Coppey, Emmanuel Rossfelder i François Salque.

    Zafascynowany środkowoeuropejskim folklorem i kulturą jidysz brał udział w projektach poświęconych tej muzyce realizowanych m.in. w Synagodze Kopernika, w paryskim domu Kultury Jidysz i podczas Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Brukseli.

    SARAH ZAJTMANN
    Urodzona w 1997 roku dorastała w rodzinie muzyków. Uczyła się gry na fortepianie w klasie Florenta Boffarda w Narodowym Supérieur de Musique et de Danse (CNSMDP) w Lyon, a następnie studia magisterskie w zakresie gry na fortepianie solistycznym w paryskim CNSMDP, w klasie Hortense’a Cartiera-Bressona. Obecnie uczy w Konserwatorium Muzycznej w Strasburgu i Haute école des arts du Rhin, łącząc w swoim życiu artystycznym pedagogikę, z koncertami solowymi i z towarzyszeniem orkiestr.

    THIBAUT REZNICEK
    Stypendystka Société Générale Patronage i laureat Fundacji Royaumont, Thibaut Reznicek studiował w Lycée Louis-Le-Grand w Paryżu, a następnie kontynuował studia klasyczne na Sorbonie i w CNSMDP (Paris) w klasie Marca Coppeya, Pauline’a Bartissola i Erica-Marii Couturier oraz w klasie Christophe'a Coina i Bruno Cocseta. Kształcił się u wiolonczelisty Giovanniego Gnocchiego w Salzburskim Mozarteum oraz doskonalił swoje umiejętności u Christiana-Pierre'a La Marca.

    Student Amerykańskiego Konserwatorium w Fontainebleau współpracował z Garym Hoffmanem, Alainem Meunierem, Ophélie Gaillardem, Gérardem Pouletem i Raphaëlem Merlinem. Tam zdobył nagrodę za najlepsze współczesne wykonanie w kwartecie smyczkowym. Korzystał także z lekcji i rad Gustawa Riviniusa.

    Współpracował z wieloma zespołami i festiwalami (Diderot, La Chapelle Harmonique, Le Concert de la Loge, Appassionato, Forez festivals, Ambronay, Arbois, Allegro Vivo, Ravel, Muzyka na farmie...). Brał udział w programie Hors Les Murs banku Société Générale.

    Bardzo zainteresowany historią swojego instrumentu prowadzi aktywne badania popularyzujące zapomniany repertuar wiolonczelowy. W ten sposób np. odkrył i nagrał sonatę L. Boccheriniego, a także wiele utworów pochodzących z późnego baroku i romantyzmu.

    Thibaut nagrał swój pierwszy solowy album w 2020 roku dla wytwórni 1001 Notes, kolejny barokow kompakt zrealizował dla wytwórni Da Vinci (z zespołem Il Groviglio we Włoszech), oraz niezależny album zatytułowany „Faceties” z dwiema wiolonczelami.

    PROGRAM
    PIEŚNI
    Fryderyk Chopin (1810–1849), sł. Stefa Witwicki (1801–1847)
    „Życzenie” op. 74 nr 1
    „Narzeczony” op. 74 nr 15
    „Pierścień” op. 74 nr 14
    „Leci liście z drzewa” op. 74 nr 17

    UTWORY KAMERALNE
    Fryderyk Chopin (1810–1849)
    Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3
    Trio g-moll op. 8 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę
    Grand duo concertant E-dur op. posth. na temat z opery „Robert Diabeł” Giacomo Meyerbeera na fortepian i wiolonczelę
    Wariacje D-dur na temat pieśni T. Moore’a, op. posth. na 4 ręce

    Zapraszamy serdecznie.

  • Mateusz Krzyżowski - koncert

    FRYDERYK CHOPIN W WILLI LENTZA. DZIEŁA WSZYSTKIE
    MATEUSZ KRZYŻOWSKI

    W sobotę (7 grudnia 2024 roku, g. 19:00) w Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert organizowany w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła Wszystkie”.

    Tym razem Fantazję na tematy polskie A-dur op. 13, Walce, Etiudy, Mazurki i Poloneza As-dur op. 53 interpretować będzie Mateusz Krzyżowski – zdobywca pierwszych nagród przyznanych podczas ważnych imprez muzycznych, takich jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2022), XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2021). Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Jego interpretacje doceniono „…za naturalność i swobodę w kształtowaniu muzycznej wypowiedzi, formułowanej z dbałością o możliwie wierne oddanie intencji kompozytora”).

    Koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej, Sali koncertowej NOSPR w Katowicach, Filharmoniach Śląskiej, Krakowskiej, Łódzkiej i Świętokrzyskiej. Oklaskiwano go we Francji, w Japonii, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, na Węgrzech, w Ukrainie oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Współpracował z następującymi dyrygentami: Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Kai Bumannem, Jakubem Chrenowiczem, Jurkiem Dybałą, Alexandrem Humalim, Mirosławem J.M. Klauzą, Markiem Mosiem, Wojciechem Rodkiem, Markiem Wroniszewskim i Janem Miłoszem Zarzyckim. Dokonał trzech nagrań płytowych z muzyką kameralną: „Peine et Plaisir” (Requiem Records), „Interwar Retrospections” i „The Most Beautiful Songs” (Sarton Records).

    Stypendysta programów: „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Jerzego Semkowa, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Fundacji „Tychy – Dobre Miejsce”.
    Tyskiego Ambasadora Kultury w roku 2024 wyróżniono Medalem „Magna cum Laude” dla najlepszego absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

    PROGRAM
    Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
    Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 (15 min)
    Walc As-dur op. 34 nr 1 (4 min)
    Walc a-moll op. 34 nr 2 (6 min)
    Etiuda ⁠Ges-dur op. 10 nr 5, (2 min)
    Etiuda es-moll op. 10 nr 6, (3 min)
    Etiuda Es-dur op. 10 nr 11, (3 min)
    Etiuda c-moll op. 10 nr 12, (3 min)
    Etiuda e-moll op. 25 nr 5, (3-4 min)
    Etiuda a-moll op. 25 nr 11 (3-4 min)
    Mazurki op. 41 (10 min)
    Polonez As-dur op. 53 (7 min)

    Zapraszamy serdecznie