SoftCOM
 

Wybór wydarzenia

 • Ikony Kultury. Robert Schumann. Toccata

  IKONY KULTURY. ROBERT SCHUMANN
  „TOCCATA”
  Antoni Libera i Adam Tomaszewski
  SPOTKANIE Z ANTONIM LIBERĄ - 20.05.2024 - GODZ. 18:00 - WSTĘP WOLNY
  SŁUCHOWISKO ‘’TOCCATA’’ – 20.05.2024 – GODZ. 20:00 – WSTĘP BILETOWANY
  SŁUCHOWISKO ‘’TOCCATA’’ – 21.05.2024 – GODZ. 18:00 – WSTĘP BILETOWANY

  W poniedziałek i wtorek (20-21.05.2024) w Willi Lentza odbędą się spotkania z Antonim Liberą – pisarzem, tłumaczem literatury, krytykiem literackim i reżyserem teatralnym oraz z pianistą Adamem Tomaszewskim.

  W trakcie wieczoru przedstawione zostanie słuchowisko na temat historii wyjątkowego dzieła Roberta Schumanna – Toccaty C-dur op. 7. Kompozytor nadał jej pierwotnie tytuł „Etiude fantastique en double sons” (Fantastyczne studium w podwójnych notatkach), z dopiskiem – „najtrudniejszy utwór, jaki kiedykolwiek napisano”. Do dziś takim rzeczywiście pozostaje i nic zatem dziwnego, że w programach koncertowych mają tę arcytrudną kompozycję najlepsi z najlepszych – najbardziej sprawni technicznie pianiści.

  Słynna toccata zafascynowała też Antoniego Liberę i stała się w jego noweli przedmiotem wyzwania, jakie nauczyciel fortepianu stawia przed uczniami przygotowującymi się do egzaminu dyplomowego na zakończenie szkoły muzycznej.

  Pisarz w wywiadzie dla Programu 2 Polskiego Radia wyjawił, że jego nowela zawiera wątki autobiograficzne, ponieważ sam był uczniem szkoły muzycznej i myślał, że zostanie muzykiem”. Dodał przy tym, iż: „…w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że nie przeskoczę pewnych oporów i muszę szukać szczęścia w czym innym. W przypadku moich bohaterów, o ich dalszym losie decyduje, niczym głos wyroczni, sama muzyka. Frapowało mnie, że muzyka to jest coś, co w tajemniczy sposób do człowieka przemawia”.

  Pisarz odniósł się ponadto do kariery muzycznej, która nie przychodzi sama, gdyż „… czasem są to rzeczy prozaiczne, bo np. ktoś nie może zostać solistą, a nie chce być po prostu członkiem orkiestry”.

  Zapraszamy serdecznie.